Věříte v lásku na celý život? Nebo jste už dávno věřit přestali? A nebo se řadíte k těm, kteří na ni nikdy nevěřili? Ať patříte ke kterémukoli z těchto táborů, vězte, že láska na celý život nebo, chcete-li, ideální vztah existuje.

Ano, takzvaně ideální vztah opravdu existuje, ale může nabývat různých podob. Protože každý z nás je jiný a každému vyhovuje trochu jiný typ vztahu. Navíc s léty se u každého z nás dále mění požadavky a očekávání, která od vztahu máme. Psycholožka a psychoterapeutka Mgr. Radana Rovena Štěpánková k ideálnímu vztahu říká: „Co je důležité pro jednoho, je méně důležité pro druhého. Obecně lze říci, že každý touží po tom, aby byl druhým vnímán jako jedinečná a nezaměnitelná bytost právě pro svého partnera, aby byl pochopen, oceněn a podporován.“ Kvalitní vztah ale nepadá z nebe, naopak je výsledkem intenzivní a vytrvalé práce obou partnerů. A jak tedy kvalitní vztah vybudovat a udržet? Máme pro vás malého průvodce, který vám v tom může pomoci. Ovšem, budete-li sami chtít.


Vybudujte si dobrý vztah sami se sebou

Připadá vám zvláštní, že cesta ke kvalitnímu partnerskému vztahu vede přes zdravý vztah, který máme sami se sebou? Když se však zamyslíte, tak jen člověk, který ví, kdo je, který se vyrovnal se svými vnitřními komplexy a přijal se takový, jaký je, a současně je připraven na sobě dále pracovat, je dostatečně zralý navázat a budovat vztah. Jenom člověk, který ví, co ho dělá šťastným a co od života chce, dokáže být ve vztahu opravdu spokojený a udělat šťastným také někoho druhého. A nakonec, takový člověk si dokáže zvolit životního partnera, s nímž si v důležitých bodech vzájemně vyhovuje a s nímž sdílí pohled na svět a očekávání od života. „Ideálního vztahu jsou schopni právě harmoničtí, celiství lidé, kteří dovedou spolupracovat, vnímat druhého a respektovat jeho jedinečnost. Důležité je vybrat si takového partnera, který to dokáže!“ doplňuje psychoterapeutka.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:36