Vymlouvají vám ho rodiče i známí. Mají pravdu, nebo si máte lásku bránit?

Paříž, 1841. Slavný německý básník Heinrich Heine se právě v tichosti žení s pařížskou prodavačkou obuvi Eugénií Crescence Miratovou zvanou Mathilda. Jeho manželka je sice mladá a pohledná, ale nerozumí ani slovo německy, neumí psát ani číst a o literatuře neví už vůbec nic. Heinovi přátelé výběr nevěsty odsuzují, přesto spolu pár spokojeně žije až do umělcovy smrti v roce 1856. Oddaná žena se o literáta, který záhy částečně ochrne a ztrácí zrak, vzorně stará a Heine hází pichlavé poznámky okolí za hlavu.


Svoji nevzdělanou partnerku zbožňuje a ona k němu zase vzhlíží. Co když jste si i vy našla přítele, který vašim známým nevoní? Fakt, že se nad ním ušklíbají, nutně neznamená, že jste si vybrala špatně. Protivné narážky vás ale můžou nahlodat. Nepřehlížíte snad něco zásadního? Nemají náhodou pravdu? O podobných pochybnostech nazpívala Céline Dionová píseň When the Wrong One Loves You Right (Když tě ten nepravý miluje správně): „Nezáleží mi na tom, co tvrdí ostatní. Tolikrát mě varovali, že se nechováš dobře. Jenomže nikdo z nich tě nezná tak jako já.“ Čtěte, kdy má cenu bojovat za lásku, kterou vám ostatní neustále vymlouvají, ale kdy je čas prozřít.Kdy vám radí špatně


Možná i vás jednoho dne zaskočí, že vám přítelkyně začnou šít do vašeho spokojeného vztahu. „Prodáváš se pod cenou,“ tvrdila při každém setkání kamarádka osmadvacetileté architektce Mirce. Důvod? Její přítel je samotář a nebaví ho chodit do společnosti ani vymetat výstavy, cestovat, natožpak kupovat lístky na operu. „Řekla mi, že Petr mě bude v životě brzdit a že vedle něho zakrním. Docela dlouho mi ta slova ležela v hlavě,“ vypráví Mirka.


Později jí ale došlo něco jiného – její kamarádka už pět let s nikým nechodí, protože je tak vybíravá a náročná, že pro ni žádný chlap není dost dobrý anebo od ní rychle uteče. I vy a vaše družky můžete mít na chlapy každá úplně jiný metr a očekávat od nich něco jiného. A zapracovat může i závist. „Myslím, že Kláru taky trochu štvalo, že trávím víkendy s Petrem místo s ní, a nemohla mu to odpustit,“ uvažuje Mirka. Když vám lidé mluví do volby partnera, můžou pro to mít řadu motivů, které ale s kvalitou vašeho přítele vůbec nesouvisejí – prostě se jen cítí sami, žárlí, závidí nebo pro vás chtějí někoho, s kým si budou hlavně rozumět oni. Zamyslete se, proč asi vašim blízkým přítel vadí. Neuvízla náhodou kamarádka sama ve vyčpělém vztahu, a tak automaticky ten váš odsuzuje taky, aby se cítila líp?