Katastrofální načasování


Další věcí, kterou při rozchodech zoufale nezvládáme, je načasování: „Jeden z mých bývalých se se mnou rozešel po sexu. A nemyslím tím situaci, kdy bychom se spolu například večer vyspali a on mi ráno oznámil, že odchází. Mluvím o situaci, kdy jsme se od sebe odkulili, leželi jsme vedle sebe nazí a on mi konverzačním tónem oznámil, že by bylo asi nejlepší, kdybychom si dali na chvíli pauzu,“ vzpomíná třiatřicetiletá Veronika. S o rok mladší Karolínou se zase partner rozešel na svatbě její nejlepší kamarádky: „Celý den vydatně popíjel a k večeru mi na tanečním parketu sdělil, že má už několik měsíců poměr s někým jiným. Myslím, že tahle svatba vešla do dějin, protože nikdo z přítomných určitě nikdy nezapomene na scénu, kterou jsem následně udělala.“ Ostatně rozchod pod vlivem alkoholu je podle internetového ­průzkumu z letošního roku, který zveřejnil magazín Cheat Sheet, druhým ­nej­horším způsobem, jak dát někomu ­kopačky. Ten úplně nejhorší je právě už ­zmíněné zapírání se, neodpovídání ­na zprávy a neschopnost říct pravdu přímo do očí. Přitom ale tento způsob ­někdy v životě použilo šestadvacet procent žen a třiatřicet procent mužů.

Náš tip: 7 věcí, které muž potřebuje ve vztahu

Jako drogový „absťák“


A proč rozchody tak zatraceně bolí? Podle odborníků při rozchodu zažíváme podobné pocity jako při drogovém „absťáku“. Neuroložka Lucy Brown zkoumala procesy, které probíhají v našem těle při rozchodu, a zjistila, že jsou prakticky totožné s těmi, které se objevují při překonávání drogové závislosti. Podle ní je láska také určitým druhem závislosti, která nás naplňuje silnými pozitivními pocity. Když o ni přijdeme, klesne produkce „hormonů štěstí“, dopaminu a serotoninu. Přitom však stačí, když svého bývalého znovu zahlédneme nebo nám pošle zprávu, a vzpomínky opět jejich produkci dočasně nastartují, podobně jako nás sebemenší dávka drogy vrátí zpátky do závislosti.

Nejsme na tom všichni stejně


Navíc je dokázáno, že ženy při rozchodu trpí víc než muži. Vědci z Binghamton University a University Colle­ge London zkoumali téměř šest tisíc lidí z různých zemí a zjišťovali, co cítí poté, co se s nimi rozešel partner. ­Fyzická i emoční bolest po rozchodu byla výrazně větší u žen než u mužů. Autoři výzkumu to zdůvodňují tím, že z bio­logického hlediska muži investují do vztahu „jen“ své spermie. Je pro ně tedy jednodušší vystřídat partnerky, protože jejich schopnost rozmnožování trvá déle než u žen a případné ­početí potomka je nijak fyzicky neomezuje. Oproti tomu „biologická investice“ žen je mnohem větší. A pokud počnou ­dítě s nevhodným partnerem, je celé tě­hotenství i následná péče o dítě jenom na nich a pravděpodobnost, že se jim ­podaří navázat nový partnerský vztah, se tak o dost zmenšuje.

  18:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:35