Říká se, že každá bolest z rozchodu dříve či později přejde... Možná, ale tak jednoduché to není. Tušíte, co se v takové chvíli ve vašem těle vlastně odehrává a proč se tak často loučíme po telefonu?

Zbabělé rozchody


„Můj nejhorší rozchod? Po téměř dvouletém vztahu s Davidem mi najednou napsalo několik kamarádů, že je mrzí, že jsme se rozešli. Když jsem se divila, jak na to přišli, upozornili mě, že si David změnil svůj facebookový status ze zadaného na svobodný. Tak jsem se ho na to zeptala. Zrudl a koktal, že už se chtěl rozejít dávno, ale prý nevěděl, jak mi to má říct,“ ­svěřuje se devětadvacetiletá Eliška.
Podle studie publikované v magazínu Journal of Research in Personality lidé opravdu nejčastěji při rozchodu volí strategii mlčení, začnou se tomu druhému vyhýbat, neodpovídají na jeho zprávy a neberou mu telefon. Druhá nejoblíbenější je pak ta zpropadená věta: „Zasloužíš si někoho lepšího.“ A teprve třetí místo v nejčastějších způsobech rozchodu obsadil otevřený a upřímný rozhovor o tom, že pokračování vztahu nemá cenu – a to i přesto, že účastníci výzkumu tento způsob ­nejčastěji označovali jako ideální.

Čtěte také: Nejčastější problémy ve vztahu – vyřešte je!

Rozchod po telefonu?


http://gty.im/502132081

Podle dalšího výzkumu se lidé často rozchází i tak, že se snaží vyprovokovat k rozchodu toho druhého. Používají manipulativní taktiky, vzkazují své rozhodnutí po někom jiném nebo oznámení o rozchodu napíšou do zprávy či mailu. Podle rozsáhlého výzkumu z roku 2014, který citoval deník Daily Online, se prostřednictvím zprávy ­někdy rozešlo 56 % lidí. Nejčastější je SMS zpráva o konci vztahu, těsně následovaná vzkazem na sociálních sítích.
Na svéprávnost a důstojnost dospělých tedy při rozchodu příliš nespoléhejte, protože s jednáním na rovinu má očividně většina z nás výrazné problémy. Přitom psychologové zjistili, že pokud se s námi někdo rozejde rovnou a bez vytáček, jsme na něj mnohem méně naštvaní, než pokud zvolí například metodu vyhýbání se.

  18:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:35