Fatální vliv sladkého


Možná za tím stojí romantické filmy, které končí svatbou. On si ji vezme, ona si vezme jeho a to je ten šťastný konec. Konec? Vždyť svatbou všechno teprve začíná! Jenže o klidných svazcích se žádná díla netočí – seriály kvůli sledovanosti vyžadují konflikty, tragédie, osudové zvraty a katastrofy, takže může jeden snadno přijít k závěru, že spokojené manželství neexistuje, jen samá trápení a vztahové boje. Takže nikdo si vlastně moc neumí představit, jak se bude láska novomanželů po svatbě dál odvíjet (a na příkladu vlastních rodičů si to ani představovat nechce), a neznámo otvírá prostor pro obavy a strach.


Lidská přirozenost nám velí soustředit se víc na riziko nevýhod než si představit možné výhody manželského svazku. Spousta lidí se obává, že jejich sexuální život půjde ke dnu, protože odteď se budou milovat na jednom předem určeném místě a v předvídatelných časech, což zavání ubíjející rutinou, nicméně jedna nedávná studie ukázala, že 42 % lidí mezi 18–35 lety žijících v dlouhodobém vztahu se miluje jedenáctkrát nebo i častěji za měsíc, což je víc styků, než kolik mívali za svobodna.


A přestože sami od sebe tendujeme mít s trvalými partnery míň sexu, není to špatně, protože kvalita takového sexu převáží nad kvantitou. Pavla, 34 let, mi k tomu řekla: „Jsme svoji pět let a ano, v prvním roce jsme asi měli sexu víc. Ale pravdou je, že tenkrát jsme hlavně zkoušeli, komu z nás co sedí. Hodně milování končilo neuspokojením jednoho z nás. Teď už jsme opravdu dobří a nepotřebujeme to dělat tak často.“V erotickém bezpečí


A další dobré zprávy: 68 % mužů tvrdí, že se oženilo právě s tou ženou, s níž měli ten nejlepší sex v životě. A když se cítíte spokojeně se svým partnerem, znamená to, že odhazujete zábrany, které by vás trápily s nějakým novým partnerem. „Fakt, že jsme se vzali, nám oběma pořádně posílil sebedůvěru,“ souhlasí Jana, 28 let.


„Ukázalo se, že před svatbou jsme v posteli vlastně jen tak kroužili po povrchu, zato teď začínáme pořádně poznávat jeden druhého a využívat svůj erotický potenciál. Víc si důvěřujeme a cítíme se spolu v bezpečí. Vím, že mě neodsoudí, když navrhnu něco nového nebo trošku zvrhlého. Jsme teď mnohem odvážnější!“ Tak takovéhle přiznání bych od ženy, která je vdaná sedm let, úplně nečekala. Takže jo. Může svatba ovlivnit sex? Může. Často k lepšímu. 


  14:30,  aktualizováno  25. března 2019 19:26