Přemýšlíte, jestli nemáte větší špeky než ostatní ženy? Nebo vás znervózňují vaše prsa, zadek, oči? Nahlédněte pod šaty jiných žen a zjistěte, že jste úplně v pohodě.

Výška

Díky lepší výživě a životní úrovni vyrostla česká populace za poslední století o deset centimetrů. Česká žena dnes měří průměrně 167 centimetrů, muž o třináct čísel víc. V Evropě jsou nejvyšší Skandinávci (průměrná Švédka měří skoro o čtyři centimetry víc než Češka) a nejmenší Španělé ruku v ruce s Portugalci (průměrnou Španělku převyšujete o šest centimetrů).


Váha

Kromě toho, že ženy rostou, také tloustnou. Průměrné ženě dnes rafička na váze vyskočí na 70 kilogramů – o třináct víc než v šedesátých letech! Skoro tři čtvrtiny žen každý den přemýšlejí o svých tělesných nedostatcích a dvě třetiny trápí jejich váha. Podle průzkumů internetové společnosti AOL by dokonce každá desátá žena bez váhání skočila pod kudlu plastickému chirurgovi, kdyby za zákrok nemusela platit, a každá třetí by ráda zhubla deset kilo! Ale dohánět anorektickou váhu manekýn je nezdravé! Před dvaceti lety vážily modelky v průměru o 8 kg méně než běžné ženy, dnes už váhový rozdíl činí 20 kg.


Oči

Téměř polovina Čechů nosí brýle a pouze jedno a půl procenta řeší oční vadu čočkami. To v USA spoléhá na dioptrické lastury každý šestý Američan! Očních vad každý rok přibývá. Jestliže často zíráte na obrazovku počítače nebo televize, braňte oči tím, že je každých patnáct minut necháte odpočinout. Sledujte třeba kytku na pracovním stole nebo je zavřete. Rámují váš svůdný pohled tmavomodré kruhy a opuchliny pod okem? Jejich původcem může být kromě únavy a civění do počítače i alergie! Podle výzkumů ženy pláčou průměrně šedesátkrát ročně. Muži sice roní slzy méně často, ale pořád víc, než by vám přiznali. Sedmnáctkrát za rok! Tím, že brečíte, odbouráváte negativní emoce a stres. Opuchlá víčka polaskejte krémem. Stačí vám množství ve velikosti zrnka rýže.


Vlasy

Vlas žije dva až čtyři roky a za měsíc vyroste asi o jeden centimetr. Také vám jich denně asi sto vypadne – hlavně při mytí hlavy. Pokud vás prameny opouštějí ve větším množství, může za to nejspíš přísná dieta, stres, špatná funkce štítné žlázy nebo hormonální změny v těhotenství.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:31