Sex bez slastného finále? Nechceme. Jenže si cestu k němu často zbytečně komplikujeme. Asi vás překvapí čím vším. Dobrá zpráva ale je, že náprava je mnohem jednodušší, než by se vám mohlo zdát.

Sex se samozřejmě nedá redukovat pouze na několikavteřinový extatický závěr, orgasmus však rozhodně patří k příjemným tečkám za show plnou blízkosti a ­intimity. Proto je celkem mrzuté, že s četností vyvrcholení ženy ­stále poněkud zaostávají za muži – na rozdíl od nich totiž „happy endu“ do­sahují jen v 80 procentech případů. To, zda vyvrcholíte, či nikoliv, ovliv­ňuje mnoho faktorů, od sexuálních poloh až po aktuální fázi měsíce. Exis­tují však i do­cela překvapivé skutečnosti, které mohou vaše šance na radostné zavr­šení aktu zvýšit. Nové výzkumy totiž ukazují, že na vaši schopnost dosáhnout orga­smu mají vliv i zdánlivě banální okolnosti, proto zbystřete a zjistěte, jak šance na slastný vrchol maximalizovat.

1. Vaše komunikační dovednosti


Mluvte s partnerem. Zda dosáhnete orgasmu, závisí totiž mimo jiné i na vaší schopnosti říct si o to, co v posteli potřebujete. „Explicitní a přímá komunikace s partnerem je klíčová,“ říká sexuolog David Frederick, ve­doucí autor nové rozsáhlé studie o ženských orgasmech z Archivu sexuálního chování (Archives of Sexual Behavior). A samozřejmě není divu, že čím přesnější instrukce dáváte, tím lepší orga­smy si z ložnice odnášíte.
Naopak k překvapivějším zjištěním patřila skutečnost, že existují slova, která pravděpodobnost orgasmu zvyšují. Z výzkumu vyšlo najevo, že když během sexu říkáte či slyšíte „miluji tě“, ­výrazně se tím zlepšuje šance na vyvrcholení.

2. Vaše sebevědomí


Věřte si a vyvrcholíte. Svalovat nedostatek orgasmů na partnerovy mizerné postelové dovednosti dokáže každý, nezapomeňte však, že se na sexu podílíte stejnou měrou. Pokud vás trápí nízké sebevědomí, může to mít vliv na vaši šanci vyvrcholit. V roce 2016 vyšlo ze studie zveřejněné v časopise Socioafektivní neurovědy a psy­chologie (Socioaffective Neuroscience and Psychology) najevo, že sexuální sebevědomí je v souvislosti se schopností dosáhnout orgasmu dů­ležitější než počet partnerů a to, jak ­často masturbujete. Když se nad tím zamyslíte, není to tak divné. Čím lepší pocit ze sebe máte, tím je pravděpodobnější, že během sexu dojdete až do finále. ­Takže odhoďte staré tričko a investujte do sexy nočních košilek nebo spodního prádla (nezapomeňte však, že si je kupujete kvůli sobě, nikoliv kvůli němu). Čím více sexy si budete připadat, tím ­pravděpodobněji se dočkáte orgasmu.

3. Váš telefon


Telefonní sexy hrátky? Ano! Je to sázka na jistotu. Váš mobil totiž může být tím nejmocnějším se­xuálním nástrojem, který máte. Než za­čnete nevěřícně kroutit hlavou, vyslech­něte si, co máme na mysli. Rozsáhlá studie orgasmů organizovaná Archivem sexuál­ního chování zkoumala 52 tisíc lidí a zjistila, že ženy, které posílaly lech­tivé textovky, e-maily nebo vedly s partnerem eroticky laděné telefonáty, měly posléze mnohem větší naději na vyvrcholení. Jaké ponaučení z toho plyne? Možná nastal správný čas pustit se do telefonních hrátek. Zkuste partne­rovi během dne napsat, co všechno s ním ­chcete dělat, jakmile se vrátí domů. Buďte si jistá, že vaši výzvu rád přijme a že vy si pak milování užijete naplno a až do slastného finále.

4. Váš partnerský stav


Schválně, tipněte si, kdo má lepší sex: Singles? Lidé, co preferují vztahy na jednu noc? Nebo snad manželské páry? Archivy sexuálního chování a studie uveřejněná v časopise Socioafektivní neurovědy a psychologie došly k tomu samému závěru, a to že na typu vztahu vůbec nezáleží. Ať jste vdané, single, či jen randíte, váš momentální partnerský stav schopnost orgasmu nijak neovlivňuje. Na míře vašeho sexuálního uspokojení se však významně odráží, do jaké míry jste s vaším osobním životem spokojena. Pokud jste šťastná, máte zároveň vyšší pravděpodobnost, že dosáhnete vyvrcholení. Zjednodušeně řečeno – abyste zažívala dobrý sex, nemusíte nutně spát se spřízněnou duší. Můžete mít klidně ženatého milence, sex na jednu noc, ale podstatné je, abyste si byla jistá, že vaše volba vám vyhovuje a stojíte si za ní.

5. Váš věk


Čím jste starší, tím je sex lepší! Mnoho lidí se domnívá, že sex si nejvíc užívají ­mladší ženy, ale jsou na omylu. Studie Archivu sexuálního chování totiž došla k závěru, že čím jste starší, tím silnější a častější orgasmy budete zažívat. Ženy ve středním věku mají mnohem větší pravděpodobnost, že dosáhnou vyvrcholení než ty o polovinu mladší. To nejspíše souvisí s tím, že s věkem ­roste nejen ženám sebedůvěra a zároveň se zlepšují jejich komunikační dovednosti, což logicky vede k lepšímu sexu.

6. Vaše tělo


Dejme si malou lekci anatomie. S ní toho bohužel mnoho nenaděláte, ale schopnost dosahovat orgasmu ovlivňuje mimo jiné i to, jak jste tvarována „dole“. Studie z časopisu Hormony a chování (Hormones and Behavior) z roku 2011 zjistila, že vzdálenost mezi otvorem do močové trubice a klitorisem ovlivňuje, jak snadno a jak ­často mohou ženy vyvrcholit. Čím blíž je ­klitoris k močovému otvoru, tím ­vyšší je pravděpodobnost orgasmu. Pro ně­které ženy to nemusí být nejlepší zpráva, nicméně studie dále uvedla, že u osob s větší vzdáleností klíčových bodů zlepšila frekvenci orgasmů ruční stimulace. Takže pokud máte během pohlavního styku potíže s vyvrcho­lením, ­nebojte se zapojit ruce.

Další tipy, jak dosáhnout orgasmu, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. I s nádhernou letní přílohou Krásná do plavek – dva časopisy jen za 35 Kč!


  19:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:51