Pokud se vytratí sex, přestává jít o vztah, jsou z vás už jen kamarádi. Takové partnerství dlouho vydržet nemůže, buď se rozpadne přirozeně, nebo si jeden či druhý najde milence.

Nemá cenu si nic nalhávat. Pokud je váš vztah už delší dobu bez sexu a vlastně jeden i druhý přestal mít chuť na tom něco měnit, blížíte se do »cílové rovinky«. Je sice prima, že jste možná dobří přátelé, ale o to v partnerství jde jen zčásti.

Nebuďte za stydlivku. Dejte sexu nový, vášnivější rozměr

Je jasné, že vám sex neklape jako na začátku, ale úplně zmizet by rozhodně neměl – nikdy. A pokud máte pocit, že se k tomu začínáte blížit, začněte tvrdě pracovat na tom, aby intimita ze vztahu nevyprchala.

Sex je kořením vztahu. Nemusí být denně, dokonce ani každý týden, i když jednou týdně je podle sexuologických průzkumů ta správná hranice, aby ve vztahu zůstalo nejen přátelství, ale i partnerství a intimita. Sex je dobrý ventil pro hádky a neshody a také hlavní příčina toho, že jste partneři a milenci, ne třeba kamarádi z práce. 

„Nebudu vás zahlcovat statistikami, ale každé druhé manželství, které přestalo fungovat v sexu, se do maximálně pěti let rozpadlo, i když si oba namlouvali, že přátelství stačí. Kdepak... vztah je pak o nudě, o ničem jiném, a když vám přes cestu přejde někdo zajímavý, většinou neváháte,“ říká sexuolog Paul Palmer. 

A my pro vás máme několik tipů, jak »rozfajrovat« uhasínající sex ve vašem manželství.

Nebezpečný sex

Toto samozřejmě není pro každého, ale sexuologické výzkumy ukázaly, že mnoho párů dokáže krásně »nahodit« svůj sexuální život, když se odvážou a zkusí sex někde na neobvyklém místě. Třeba tam, kde by mohli být přistiženi.

Mezi evergreeny, které páry milují nejvíc, patří: sex na záchodech v hezké restauraci poté, co se »jako« seznámíte na baru, další hitovkou je určitě vášnivý sex »na stojáka« ve výtahu a hodně lidí touží po sexu v bazénu...

Každý detail se počítá

Pryč s nudou. Vraťte sexu grády, vyžeňte z ložnice stereotyp

I když jste spolu dlouhá léta, neměli byste upadnout do pocitu, že už se nemáte čím překvapit. Naopak, uzavřete dohodu, že se budete programově překvapovat navzájem Třeba každých čtrnáct dní jeden či druhý.

Ženy muže vzruší a překvapí hezkým prádélkem, sexy košilkou... Jen to nesmí být ve chvíli, kdy muž kouká na fotbal, tam holt nepochodíte. Muži zase nechybují, když odhalí trochu své romantické stránky, květina nebo nachystaná večeře při svíčkách – tomu žádná neodolá.

Mimo všednost

Vztah potřebuje impulzy a sex je jedním z nich. Je ale potřeba občas vyrazit za hranice všedních dní, protože ve starém známém prostředí, kde se milujete dvacet let, je holt už trochu »smrádek a teploučko«. Zkuste si třeba od přátel půjčit chatu a jeďte jen sami dva, nebo si dopřejte jednou za čas romantický víkend v nějakém wellness hotýlku. Prostředí vybírejte »na střídačku«, ať si na své přijdete oba a nikdo nemá pocit ukřivděnosti.

Témata: sex, vztah, Partnerství