Nic proti červené knihovně, ale o lásce musíte přece jen vědět i něco rozumného. Čtěte nejnovější překvapivá fakta.

Nezáleží na tom, jestli se zamilováváte každé jaro, nebo se vám tenhle stav přihodil sotva dvakrát v životě. Je úplně jedno, jestli vám zrovna objekt zájmu klečí u nohou – zamilovat se bohužel můžete klidně i tehdy, když vás vyvolený přehlíží jak širé rodné lány. Proti zamilovanosti vás neuchrání ani to, když si silně umanete, že se zrovna teď zamilovat nechcete. Jak je možné, že si láska dělá, co chce? Právě lidi, kteří čerstvě propadli stavu zamilovanosti, si vzala za pokusné králíky americká antropoložka Helen Fisherová a udělala v lásce překvapivé objevy.Pravda č. 1 ? Láska není cit. Bohužel.


Divíte se? Čerstvá zamilovanost vám podle Helen Fisherové v mozku zasáhne přesně tu oblast, která zodpovídá za hlad a sex, tedy činnosti a stavy, jež jsou motivovány nějakou jasnou odměnou. Naopak emoční centra, vyvolávající pocit štěstí nebo smutku, zůstávají u právě zamilovaných pozoruhodně v klidu. K tomuto závěru dospěla antropoložka poté, co proskenovala desítky láskou sežehnutých mozků. Překvapivá skutečnost, kterou zjistila, plně vysvětluje, proč se v lásce zajímáte jen o takové dvojnožce, kteří vám dokážou opravdově rozklepat kolena, a naopak si nemůžete lásku k někomu naordinovat z rozumu, i když ho vaše maminka vidí jako tu pravou perspektivní známost pro vás.Pravda č. 2 ? Láska na první pohled existuje! 


Jasně, tohle tvrzení jste mnohokrát slyšela, často o lásce na první pohled četla a ještě častěji ji viděla ve sladkých hollywoodských romancích. Jak to ale doopravdy funguje?

Máme odpověď. Americká odbornice také porovnala chemické reakce v mozcích zvířat při jejich namlouvacích rituálech a kupodivu zjistila, že jsou úplně stejné jako u zamilovaných lidí. Živočichové jsou totiž naprogramovaní tak, aby si ve volné přírodě našli vhodného partnera ještě dřív, než skončí období páření. A váš mozek je „zauzlován“ stejně. Proto dokážete okamžitě dešifrovat erotické signály, které k vám muži vysílají, a vyslat odpověď. (Fakt, že před těmito signály někdy zavíráte oči, je ovšem věc jiná.) Když příhodně narazíte na „svůj typ“, dokážete rozžhavit své srdce klidně ještě týž večer.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:40