Každá o něj usiluje, ale zdaleka ne každá ho dosáhne. Ne však vysněného muže, ale bájný orgasmus. Ten okamžik, při kterém mají znít zvony a duše dosáhne nirvány.

Slovo orgasmus pochází z řeckého orgon, které znamená „něco silně chtít". A otevřeně si přiznejme, kdo jednou zkusil, nikdy nechce jinak. Orgasmus je samotným vrcholem sexuálního zážitku, bývá pověstnou sladkou třešinkou za celým pohlavním stykem. Slastné vyvrcholení trvá u mužů jen několik sekund, ženy si ho užívají déle, v některých případech až půl minuty nebo dokonce minutu. Krom toho na nás pánbůh – nebo zkrátka někdo takový – nešetřil ani v možnosti opakovaného orgasmu. Zatímco muži si musí chvíli „dáchnout", aby se jejich „síla" obnovila, ženy mají možnost zažít v krátkém čase hned několik nádherných vyvrcholení za sebou.


Přiznání Marilyn

Mít orgasmus není pochopitelně samozřejmost. Velká část žen má poruchu orgasmu a deset až dvacet procent nezažije bohulibé vyvrcholení nikdy. Často je chyba už v samotné předehře. Nejde o to, že by ženy orgasmus neměly vůbec. Jen mají dlouhý nástup, což znamená, že potřebují neobvykle dlouhou předehru. Navíc u většiny žen, na rozdíl od mužů, hraje hlavní roli psychika. Pokud se právě milující ženě honí v hlavě seznam nákupů a straší ji nevyžehlené prádlo, pak přivést ji k orgasmu bude pro muže doslova nadlidský úkol.


Problémy s vyvrcholením mají také slavné hvězdy. Například Marilyn Monroe krátce před smrtí přiznala, že orgasmus nikdy nezažila. Svou výpověď nahrála na magnetofonové pásky a předala je svému psychiatrovi. „Milý doktore. Jsem zničená z toho, že jsem nikdy v životě neprožila orgasmus. Tolik mužů jsem učinila šťastnými. A já? Vzpomínám si, jak jste mě jednou uklidňoval, že to pravé vyvrcholení probíhá v hlavě. Asi si ten prožitek nezasloužím."


Orgasmus v hlavě

Tezi psychiatra Marilyn Monroe potvrzuje také nejnovější vědecká studie. Orgasmus pro ženy a jejich tělo znamená nečekaně velkou změnu. Mnoho oblastí mozku při něm doslova „vypne". Zkrátka mozek si dá na chvíli pauzu. Z nejnovějšího bádání nizozemských vědců vyplývá také to, že ženy v okamžiku vyvrcholení neprožívají naprosto žádné emoce. Sledování třinácti zdravých žen a jejich partnerů dokázalo, co už bylo tolikrát řečeno. Ženy si nemůžou užít sex, pokud nejsou dostatečně uvolněné a beze strachu.


Pokud nevypustíte z hlavy všechny obavy a problémy, doslova před orgasmem zavíráte dveře. Dění v mozku také úzce souvisí s plozením potomků. Pokud ve chvíli vyvrcholení vypnou některá centra, je pro ženu případné otěhotnění důležitější než strach z nadcházejících problémů a nebezpečí.


  8:02,  aktualizováno  25. března 2019 21:18