Novomanželské „ano“ není kouzelné zaklínadlo, které křídla vaší lásky učiní nezničitelnými. Romantické ideály vám šťastný vztah na celý život rozhodně nezajistí. Stůjte nohama na zemi a od samého začátku pracujte na tom, aby s vámi partner zůstal rád až do nejdelší smrti.

1. Nekritizujte a nevyčítejte

Už staří Římané znali magickou moc slovního spojení „chléb a hry“. Pokud tedy chcete, aby byl u vás doma klid, nenadávejte, nevyčítejte a nekritizujte. Lépe než věty typu: „Zase jsi nevynesl koš, ty doma nikdy nic neděláš!“ funguje pozitivní motivace. Uvařte něco dobrého, nechte partnera „vyblbnout“ u playstationu nebo televize a kdo ví, možná pak půjde i s tím košem. V opačném případě počítejte s tím, že si bude chléb a hry hledat jinde.

2. Spolkněte poslední slovo

Když slova létají a emoce vřou, popadne muže touha někam zmizet (což také zhusta udělá). Ano, verbální komunikace je ve vztahu obvykle ženskou doménou, a tak si někdy rády na argumentech trochu „ulétneme“. Občas to pak dopadá tak, že místo abychom debatu směřovaly k dohodě, pojmeme ji jako souboj. Jenže vztah není boj, ale souhra, partner nestojí na druhé straně hřiště, ale je v našem týmu, takže naše poslední slovo není výhrou, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale fiaskem.

3. Vy nejste my

Mnoho žen se pod vlivem zamilovanosti vzdá všeho, co je dosud bavilo a naplňovalo. Jsme teď přece MY a budeme mít všechno společné - známé, zájmy i potřeby. Jenže v životě to tak nechodí, jen se podívejte na muže: nikdo je nemusí učit vyjet si na kolo, zajít si na fotbal nebo popadnout pruty a frčet na ryby. Nevzdávejte se kvůli lásce toho, co k vám dosud patřilo. Není to nutné ani žádoucí. Rozumný muž přece nechce za partnerku svůj stín, ale zajímavou ženskou, která umí být i vedle něj sama sebou.

4. Nemanipulujte slzami

Muži si se ženskými slzami obvykle nevědí rady. A zmatený chlap se cítí ohrožen. Proto moudré ženy popustí stavidla svého pláče pouze tehdy, pokud je to nezbytně nutné. Jasně, někdy se neubráníme emocionálním výlevům, pláč by ovšem neměl být donucovacím prostředkem nebo jedinou metodou, jak dosáhnout svého.

5. Neučte geparda se pást

Mnoho žen vnímá vztah jako příležitost, jak muže změnit podle svých vlastních představ. To však není vůbec dobrý nápad. Za prvé se nabízí otázka, proč jste si tedy nenašla někoho jiného, když vám vlastnosti současného partnera tak vadí. A za druhé, nebyla by škoda udělat z orla skalního roztomilou koalu nebo učit geparda, aby se pásl jako ovce?

6. Slídilka obecná

Soukromí toho druhého by mělo být svaté, ať jste spolu dva roky nebo čtvrt století. Pokud máte nutkavou potřebu prolustrovat svému partnerovi mobil, prošátrat kapsy a nakukovat do e-mailu, asi u vás doma něco neklape. Tím, že se pídíte po domnělých tajemstvích svého muže, riskujete nejen konfrontaci s nepříjemnými fakty (máte dopředu promyšleno, jak se k nim postavíte?), ale také je tu možnost, že si toho dotyčný všimne, a budete za špicla. Stojí vám to za to?