Kdekdo má nějaký nápad, čím byste měla vylepšit svůj vztah s partnerem. Jenže ne každá rada stojí za to! Vybraly jsme tvrzení, se kterými byste měla zacházet opatrně.

Zdravý, dobře fungující vztah je důležitou součástí našeho života. Snad i proto nám neustále někdo radí, co máme udělat, aby naše partnerství vydrželo déle a bylo v lepší kondici. Mluví vám do duše vaše babička, každou chvíli na vás vyskočí něco na internetu... Vlastně můžete získat pocit, že skoro každý ví lépe než vy, co máte dělat. Jenomže spousta často omílaných názorů se vůbec nezakládá na pravdě. Jistě, dobrá rada je nad zlato. My jsme ale tentokrát ­vybrali několik takových, kterými je lepší se neřídit…

1. Nechoďte spát naštvaní


To jste určitě slyšela mnohokrát. Jako kdyby tajemství šťastného manželství spočívalo v ­chození do postele s úsměvem! Jenže tak to není. Když člověk zuří, bývá popravdě řečeno nejlepší to zaspat. „Hádky, ke kterým dochází na konci dne, ­často přiživují nahromaděné problémy či drobná nedorozumění,“ tvrdí vztahová terapeutka ­Lauren Hash. „Když jste unavení a máte všeho dost, raději se komunikaci vyhýbejte; popřejte si dobrou noc a vyřešte to ráno odpočatí. Za bílého dne ­často zjistíte, že se dá situace v pohodě zvládnout.“ Zkrátka – pokud už je za okny tma a u vás doma právě probíhá hádka, raději to zapíchněte a běžte spát. ­Jinak ­hrozí, že zapíchnete jeden druhého.

http://gty.im/881204576

2. Překousni to, ať je klid


Tohle my ženy slýcháváme často: snaž se to překousnout; nedělej z komára velblouda; co pořád máš? Jistě, hádka není nic příjemného, ale spory ke vztahu patří. „Žádný vztah se nevyhne konfliktům,“ tvrdí expertka na vztahy Amy North. „Při hádkách navíc vzájemně odhalujeme svůj charakter.“ Díky sporům zjistíte, jak si ve vztahu stojíte a co partnera nebo vás dokáže naštvat. Když bu­dete všechno přecházet a nedáte najevo, co vás štve, dříve nebo později vás to dožene. „Nemlčte – ­řešte problémy co nejdřív,“ radí North. „Podpo­rujte se v upřímné a otevřené konverzaci. Když budete věci držet pod pokličkou, dříve nebo později vy­bouchnete jako papiňák.“ Prostě: ring volný.

3. Nic než láska


Mrzí nás, pokud vám rozbíjíme romantické představy, ale láska sama o sobě nestačí. Často slýcháme, že se stačí milovat a vše ostatní se vyřeší samo. Jenže láska sama o sobě zdravý vztah nevytvoří. „Láska je samozřejmě nezbytný, ovšem nikoliv jediný důležitý faktor,“ tvrdí psycholožka a sexuální terapeutka Rachel Needle. „To, že někoho milujete, ještě neznamená, že byste s ním měla žít ve vztahu. Velmi důležité jsou i další faktory, jako jsou vzájemný respekt, důvěra, komunikace a vyznávání podobných hodnot – ani bez nich se vztah neobejde.“ Partnerství je dřina, a jenom láska vám ­šťastný ­život nezaručí. Nespasí úplně všechno.

http://gty.im/682707738

4. Jednou podvedl, podvede zas


Tohle určitě znáte odevšad. Ale ani toto není ­pravda. „Takové rčení celý problém příliš zjednodušuje a zamlžuje složitost důvodů, proč se lidé vlastně pod­vádějí,“ říká psycholog Jay Kent-Ferraro. „­Natož aby se takto jednoduše dalo určit, zda vás podvede znovu.“ K nevěře mohou vést nejrůznější důvody a jedno selhání automaticky neznamená, že se to odteď bude dít pořád. Místo abyste se řídili touto zastaralou radou, snažte se zhodnotit kvalitu vašeho ­vztahu a důvody, které k nevěře vedly. Situace se liší a nedá se stoprocentně říct, že se to bude (nebo nebude) opakovat, stejně jako vám nikdo ­nezaručí, že to váš vztah ve zdraví přežije.

Je také potřeba být za všech okolností upřímná? Musíte si být ve všem rovni? Další rady, kterými je lepší se neřídit, najdete v aktuálním vydání Ženy a život.


Zároveň se můžete zapojit do diskuze na téma: Jakou nejhorší radu ohledně vztahů jste v životě dostala? Diskutujte s ostatními čtenářkami na Faceboku Ženy a život. Autorky tří nejzajímavějších odpovědí odměníme balíčkem kosmetiky Linola.


  19:00,  aktualizováno  26. března 2019 14:12