Je jedno, zda chcete partnera opustit kvůli jeho alkoholismu, nevěrám nebo jste se po letech vyhaslého vztahu zamilovala jinde. V každém případě mu musíte o svém rozhodnutí říct. A je to těžší, pokud spolu máte děti.

Psychologové tvrdí, že ženám, které žijí v nevyhovujícím manželství, trvá vždy docela dlouho, než se rozhodnou, že je rozchod nevyhnutelný. Alespoň většinou, protože dokážou – s ohledem na děti, rodiče či okolí – potlačovat vlastní nespokojenost nebo dokonce to, že jim partner ubližuje. Ale jakmile se k rozchodu odhodlají, už je podle odborníků nic nezastaví.

Pak přichází chvíle na to, aby se celou dobu držely jednoho, ale o to důležitějšího pravidla: je potřeba věci sdělovat otevřeně, přesně volenými jednoznačnými slovy, hrát fér hru a nečekat, že partnerovi něco dojde z jakýchkoli náznaků. „Sdělení o rozchodu není nic, do čeho by se někomu chtělo, ale ke vztahům i dospělému chování to jednoduše patří. Představte si, že by se někdo rozcházel s vámi. Jaké chování byste považovala za vhodné? Počítejte také s tím, že i po klidném sdělení může a často opravdu následuje bouřlivá scéna,“ říká psycholožka Markéta Veselková.Takže narovinu


Není dobré se nechat zatáhnout do výbuchu emocí, lepší je v takový moment zabrzdit a navrhnout, že se vše probere o pár hodin či dní později. Nemůžete samozřejmě čekat, že váš muž vše okamžitě pochopí a ještě navrch bude souhlasit. Podle psycholožky navíc muži často ani netuší, že ve vztahu je něco špatně, protože průběžně projevovanou nespokojenost ze strany ženy považují za běžné provozní problémy. Právě proto je třeba mluvit jasně.

Jistě, existují případy, kdy se chladná hlava zachovat nedá – pokud vám manžel, s nímž žijete patnáct let, už půl roku zahýbá s vaší nejlepší kamarádkou, zase tolik ohledů si nezaslouží. Ale i tady vám oběma prospěje, když situaci proberete pokud možno v klidu. Mimochodem, ačkoli mnohé příručky radí volit na podobné debaty neutrální místa (například restauraci), u dlouhodobého vztahu vám to spíš půjde doma nebo třeba na krátké procházce.

Pokud si sama ještě nejste jistá, nečekejte, že podobné rozhodnutí někdo udělá za vás – kamarádky vám nejspíš odkývou to, co říkáte, lepší je proto zajít k partnerskému psychologovi, ale ani ten vám neřekne, co máte dělat. Pomůže vám však srovnat si v hlavě všechny důvody pro a proti.Čtěte také: 5 zásad správného rozchodu


  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:53