Rochnit se celé roky ve stavech úzkosti není nic příjemného. Krátkodobě v nás však může strach „probudit“ až nadpřirozené schopnosti.

Příběhů a historek, jako je ta následující, najdete na internetu plno: Chlapík, který nikdy neposiloval a váží devadesát kilogramů, zvedl sám vlastníma rukama džíp z cyklisty, který pod ním uvízl při nehodě. Sousedka zachránila tři děti z hořícího domu, přestože bylo jasné, že každou chvíli spadne střecha. Kaskadér při nebezpečném rodeu na motorkách vylétl z arény, ale ve vzduchu ještě stihl otočit motorku tak, aby do stěny narazil kovovým trupem stroje, ne tělem. Když se s těmito hrdiny lidé později bavili o jejich neuvěřitelném kousku, dostali stejnou odpověď: Netušil jsem, co dělám. Muž, který zvedl džíp a pomohl vyprostit zaklíněného cyklistu, čímž mu zachránil život, už nikdy později toto auto nedokázal ani přizvednout. Nechápe, kde se v něm vzala ta obří síla. Sousedka, která později na videu sledovala, jak se vrhá do skřípajícího, sténajícího domu požíraného plameny, odkud vyvedla tři děti, se rozplakala a roztřásla se děsem z toho, jak moc riskovala svůj vlastní život, a to i přes velkou radost ze záchrany dětí. Kaskadér ve vzduchu za letu vymyslel řešení s motorkou během dvou vteřin, běžným lidem, na zemi a v klidu by to trvalo deset vteřin, než by to vymysleli, a další minutu by motorku do kýžené pozice dostávali.


Posouvá nás dál?

Mohlo by se zdát, že strach v nás aktivuje zcela nečekané zásoby energie. A možná právě proto je mnoho lidí ve vašem okolí téměř závislých na věčných obavách, strachu, úzkosti a někdy až paranoie. Jakoby si zvykli svůj mozek dopovat. Psychologie strachu je velmi zajímavá. Někteří lidé, jako například herci a performeři, ho používají právě k vyvolání vyšších výkonů. Terapeuti, kteří pracují s lidmi, již vystupují na veřejnosti a trpí obrovskou trémou, nyní trému používají jako pozitivní motivátor. Tréma a strach nám pomáhá soustředit se, být v přítomném okamžiku a jednat s mnohem vyšší hladinou energie. Herec si za oponou nahodí tento druh strachu, vyrovná si potřebné hormonální hladinky a všechno z něj spadne, jakmile vstoupí na pódium, kde díky té správné hladině strachu podá výkon hodný aplausu.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:36