Možná proto, že vy tolik utrácíte. A nebo obráceně: utrácí, protože vy tolik šetříte.

Frustrují vás finanční návyky vašeho partnera? Podle studie s pracovním názvem Osudová (obnosová) přitažlivost a jejích autorů profesorů z Wharton School of Finance je to možná jeden z hlavních důvodů, proč jste si ho za manžela vůbec vybrala! Jistě neslyšíte poprvé obrat „protiklady se přitahují“.


Studie se snažila dokázat, že ve finančních návycích to platí dvojnásob. U výrazného množství sezdaných párů se potvrdilo, že partneři mají často opačné emoční reakce na utrácení peněz. Podle pracovníků univerzity, která na výzkumu spolupracovala, se lidé, kteří utrácejí méně, než by si ideálně přáli, a lidé, kteří utrácejí více, než by si sami přáli, mají tendenci ženit se a vdávat mezi sebou navzájem. Možná byste ani nevěřila, jakými výzkumy ohledně peněz lidé tráví čas: tak například George Loewenstein, profesor ekonomie na Carnegie Mellon University ve studii nazvané Šetřílkové a Utráceči uvedl, že míra bolesti při placení, jakou člověk pociťuje, ho zařazuje buď mezi Šetřílky nebo Utráceče. (Že je někdo placený za takové studie, se jistě nelíbí nejednomu Šetřílkovi.)Loewensteinova studie zjistila, že podle míry emoční bolesti, jakou lidé při placení pociťují (tedy jak moc se jim nelíbí platit), se dá vcelku přesně předpovědět stav jejich spořicího účtu a dokonce i výše jejich případného dluhu, nicméně míra této „bolesti z placení“ nezávisí na výši příjmu. Jinými slovy: kdo nerad platí, má nízký nebo žádný dluh, ať už má velké příjmy, nebo ne. A obráceně: to, že má někdo hodně, ještě neznamená, že rád platí. A právě proto se protiklady zřejmě přitahují. Ti, kteří jsou škudliví, nemusí mít tuto vlastnost na sobě rádi, a proto je přitahují osoby s liberálním přístupem k penězům.


Zajímavé je, že většina svobodných lidí tvrdí, že by si zvolili za partnera někoho se stejnými nebo velmi podobnými finančními návyky, ale velká část manželství se skládá z protikladů. Autoři studie se podivují nevyrovnanosti mezi tím, co lidé považují za ideálního partnera, a charakteristikami jejich skutečných partnerů, protože právě tato osudová přitažlivost je pak zdrojem mnohých manželských konfliktů. Pravděpodobnost, že se někdo změní z velkého utráceče na posedlého šetřílka a obráceně, je totiž mizivá. Bohužel výzkum neodhalil, zda tyto finanční návyky souvisí s výchovou, s určitými zážitky v minulosti či zda jsou genetické.