Odcházela jste z pohovoru a byla si jistá, že jste je oslnila. Jenže vysněné zaměstnání nakonec dostal někdo úplně jiný! Možná jste udělala některou z následujících chyb, kterou už díky tomuhle článku nikdy nezopakujete.

Máte zbytečně velkou protekci

Všeobecně platí, že tu nejlepší práci vám obvykle dohodí známí nebo příbuzní. Vůbec proto nevadí, když se u pohovoru zmíníte, že ve firmě máte dobrého kamaráda. Jedna věc vám ovšem spíš uškodí: když za sebe necháte jednat rodiče. Pokud se ucházíte o místo ve společnosti, kde už pracují váš otec nebo matka, neposílejte po nich svůj životopis a rozmluvte jim, aby se za vás vehementně přimlouvali. Pak to totiž vypadá, že rodičům na vaší práci záleží mnohem víc než vám.


Bohatě stačí, když jeden z nich před šéfem prohodí: „Moje dcera, Petra, má o tu pozici zájem.“ A pak už převezměte iniciativu sama: Pošlete řediteli či personalistovi e-mail nebo zavolejte a domluvte si schůzku. Když přes své blízké příbuzné nic nevyřizujete, dáváte najevo, že jste samostatná a na vlastní kariéře vám záleží.


Ztrapnila jste se na netu

Je běžné, že si zaměstnavatel uchazeče o práci proklepne na internetu. „Odradit může přehnaně otevřený náhled do vašeho soukromí prostřednictvím Facebooku, hlavně když vedete nevázaný osobní život. Dveře vám mohou přibouchnout také urážlivé příspěvky na Twitteru,“ upozorňuje Jiří Kocourek, specialista na trh práce z firmy LMC. „Proto se vyplatí dbát, hlavně na Facebooku, na nastavení soukromí. A samozřejmě alespoň trochu přemýšlet o tom, komu a co ze svého soukromí prostřednictvím sociálních sítí sdělujete.“


Pozor byste si měla dát i na způsob, kterým píšete. Takový příspěvek plný smajlíků a zkratek typu „lol“, „pls“ a „jj“ působí, jako by ho napsalo dvanáctileté dítě. Také byste měla omezit nebo zrušit chatování v pracovní době. Co naopak pomůže? Chytré příspěvky v diskusích, ve kterých se prezentujete jako inteligentní bytost. Také se vyplatí zmínit produkty či klienty firmy, pro kterou chcete pracovat. Dáte tím najevo, že se o obor vážně zajímáte.


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:34