Rodina, přátelé, kolegové… Ti všichni si myslí, že vědí, proč jste sama? Omyl! Vědí houby. Ivana Růžičková si posvítila na jejich domněnky a vymyslela, co odpovědět, když se ve vás vrtají. Mimochodem: Tušíte, proč jste doopravdy sama?

Nedávno jsem vyrazila na skleničku s kamarádkou Hankou. Zatímco jsem jí potěšeně líčila, jak mě milý požádal o ruku, skenovala očima barmana za mými zády. Když jsem skončila, úspěšná divadelní produkční se sexy postavou a zdravým sebevědomím odevzdaně vzdychla: „Vám to všem tak klape, a já pořád nic!“ „Možná chceš všechno moc rychle?“ přispěchala jsem s důvodem, proč si už dva roky nemůže nikoho najít. Její úsečný pohled mě ujistil, že podobný vejšplecht slyšela už tisíckrát. A nejen ten. Když ji bývalý opustil pro jinou, přátelé Hance radili, ať si nejdřív spokojeně užívá singl života, tím že chlapy přitáhne. Tak si zařídila výživnou práci, vlastní byt i příležitostné milence, ale žádný vztah na obzoru. Hančino okolí tehdy došlo k závěru, že vztahové adepty odrazuje svou samostatností.


„Tak jsem se tedy nápadníkům začala svěřovat, že se cítím osamělá, a zase bylo ticho po pěšině. Moji rádci hned přispěchali s vysvětlením, že když prozrazuju city, působím jako zoufalka,“ vzpomíná Hanka, která už dnes bere podobné rady s nadhledem. Možná jste na tom podobně. Lámete si hlavu, proč jste právě vy sama, a zmítáte se v osidlech dobře míněných rad? Přestaňte se mučit psychologickými rozbory a zjistěte, co se vyplatí odpovědět, když se někdo vrtá ve vašem statusu.


„Jsi příliš samostatná!“

Platíte si útratu v restauraci, máte auto, splácíte hypotéku a paniku ve vás nevyvolá ani prasklá žárovka? Pak jste na tuhle výtku zvyklá jako váš děda na pantofle. Stačí, abyste si jen trochu postěžovala na samotu, a už vás kamarádky zasypávají střelivem těžkého kalibru: „Chlapi se bojí tvé nezávislosti, musíš působit aspoň trochu zranitelně! Všichni vlastně hledají bezbranné kotě, které můžou chránit před světem.“


Budete-li brát tyhle řeči vážně a převléknete se za křehkou květinku, vy, sebevědomá dračice, pak nejspíš přilákáte partnera, který si na vás bude léčit nízké sebevědomí. Ve vás bude zatím bobtnat touha projevit své pravé já. A jednou to bouchne, vsaďte se! Nedělejte ze sebe někoho, kým nejste. Můžete si tak zadělat na vnitřní konflikt, který snadno vyústí v depresi. Že některé příslušníky silnějšího pohlaví odrazuje vaše samostatnost, vám může být srdečně jedno. O takové byste totiž stejně nestála! S frustrovanými samci raději nesdílejte ani kancelář, natož příjmení. Počkejte si na protějšek, který ve vztahu nehledá kompenzaci vlastních nedostatků, ale inspiraci a podporu. Jasně, zní to trochu jako ze vztahové příručky, ale věřte, že ho poznáte, až se objeví. To jediné, co vás od něj zatím vzdaluje, nosíte ve své hlavě – totiž předsudek, že emancipovaná žena není sexy.


  9:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:18