Je mnoho dobrých důvodů, proč své blízké (a nikoli jenom partnery) objímáte, líbáte anebo se jich jinak dotýkáte. Přesvědčujete tak nejen je, ale i sebe, že někam patříte a jste uvnitř nějaké skupiny vítaní a co víc – také chránění. „Tento pocit je důležitý pro celkové pozitivní chápání světa a vlastně všeho, co se děje kolem vás,“ říká psycholožka Maria Cohut.
Právě ona ale také upozorňuje na to, že dnešní doba těmto projevům náklonnosti moc nepřeje.
„V moderních civilizacích se dostávají podobná gesta do odstavného pruhu. Lidi se snaží být pořád samostatnější, nezávislejší a drsnější. Ale ať chtějí, nebo ne, musejí jim doteky chybět,“ uvádí expertka s tím, že ve společnostech souznících více s přírodou jsou naopak velmi vyžadovanou věcí.
Doteky určují, kam patříte
Tyto projevy lásky a přátelství jsou tak důležité, že se nelze nesnažit prosadit jejich opětovné používání v širším významu. Samozřejmě, že nic se nemá přehánět a sledovat dvojici, jak se po sobě plazí v MHD, není pro nikoho moc zábavné. Ale v rámci užšího kruhu, který kolem sebe máte, byste se měli podobným věcem věnovat. Možná budete překvapeni, v čem všem vám to pomůže.
Významy tělesného kontaktu
|
Přestože o síle lidského doteku každý ví, málokterý vědec ho zkoumal. Teprve v posledních desetiletích se to změnilo. A výsledky jsou neoddiskutovatelné. „Nejde tu jenom o ono společenské napojení a pocit sounáležitosti, která je pro každého důležitá,“ uvádí terapeutka Melissa Dowd.
„Podle více zjištění má už třeba jen letmé objetí velký dopad na lidskou psychickou i fyzickou pohodu,“ pokračuje. Zrovna naše společnost plná spěchu a stresu by měla na podobné benefity myslet. Představíme vám tedy alespoň tři nejzásadnější.
Zbavíte se stresu a zlepšíte si náladu
Ačkoli nemáte třeba dobrou náladu a celý svět se podle vašeho názoru spikl proti vám, právě jeden jediný dobře míněný dotek může toto nastavení změnit. „Tělo totiž začne ve chvíli, kdy k němu dojde, vylučovat mnohem víc oxytocinu,“ vysvětluje to odbornice.
Tento hormon štěstí a lásky totiž vyvolává v člověku lepší empatii k potřebám druhého, ale pozor – také ke svým vlastním. „Navíc posiluje citové vazby mezi těmi osobami, kterých se v tu danou chvíli onen dotyk týká,“ doplňuje Melissa Dowd. Tím pádem zvyšuje vzájemnou důvěru oněch osob, zahání negativní a startuje naprosto pozitivní myšlení. A to je ve chvíli, kdy se necítíte ve své kůži, ten nejlepší obranný val.
Stejně tak se ale tímto způsobem zvyšuje produkce dopaminu a serotoninu. Oba tyto takzvané neurotransmitery jsou přitom přímo zodpovědné za to, že se dostáváte do dobré nálady.
Masírování dokáže zázraky
Na druhou stranu také zahánějí stres a případné pocity úzkosti. Jistá studie dokonce dokázala, že dotek v podobě jemných masáží ulevuje naprosto neuvěřitelnou mírou i pacientkám s rakovinou prsu. Experimentu se jich podrobilo několik desítek.
„U všech se po krátké masáži snížil sklon k depresi a vzteku nebo sebelítosti. Těla a mysl se jim uvolnila a ony si připadaly zase na chvíli v klidu a v pohodě,“ uvádí se ve shrnutí tohoto výzkumu. Jak tedy asi dokáže uvolnit člověka, který takový stres jako zrovna tento vzorek lidí nezažívá?
Ale abychom nemluvili pořád jenom o psychice a lidské mysli. Doteky mají velmi pozitivní dopad také na vaše zdraví, které ovšem s oběma dříve zmíněnými věcmi úzce souvisí. Protože když člověk trpí nějakou nemocí, byť třeba jenom obyčejnou chřipkou, jeho nálada jde samozřejmě k bodu mrazu. Proto se navzájem líbejte i objímejte.
„Je dokázané, že to velmi podstatně zlepšuje obranyschopnost organismu. Zvyšuje se totiž tvorba bílých krvinek neboli leukocytů, které jsou u všech živočichů právě za stav imunity zodpovědné,“ dokládá psycholožka Maria Cohut.
Další studie prokázala třeba i to, že ženy, které si užívají objetí se svými partnery víc než druhé, mají pak mnohem vyrovnanější krevní tlak a jejich srdce celkově pracuje mnohem spolehlivěji. Takže shrnuto a podtrženo: mít někoho rád a dát mu to i fyzicky najevo se možná nenosí. Ale tuhle módu byste zrovna vy měli znovu zavést do běžného života.