Hádky, nedorozumění, chyby… Ptáte se, jak je možné, že je váš život přeplněný třaskavými událostmi, zatímco přátelé si užívají pohodu?

Petře připadá, že ať se pustí do čehokoli, skončí to fiaskem. „Koupila jsem si auto a vzápětí mi ho vykradli. Nastoupila jsem do nové práce v lékárně a ještě ve zkušební době mi v kase chybělo pět tisíc. Musela jsem je doplatit a dostala padáka. Pak mě napadlo, že bych si mohla o víkendech přivydělávat focením svateb. Pořídila jsem si na to foťák za čtyřicet tisíc, ale hned při první zakázce mi upadl na mramorové dlaždice a rozbil se. To všechno přece nemůže být náhoda! Kamarádi si ze mě dělají legraci, že když vyrazí na dovolenou se mnou, je předem jasné, že se buď někde ztratíme, nebo nás stoprocentně okradou. Už si říkám, že by bylo nejlepší, kdybych nedělala vůbec nic.“ Jestli váš život taky připomíná sestřih divokých scén z akčního filmu, příčin může být celá řada. Nepřízni osudu či špatnému postavení hvězd to ale v žádném případě nepřipisujte! Vypátrejte, co vás hází do vypjatých situací, a přitáhněte do svého života pohodu.


Žijete moc rychle

Nejspíš toužíte po lepší práci, vyšším platu, vlastním autě nebo třeba lepším podnájmu. Investujete do splnění svých snů spoustu času a energie… Je určitě dobře, že víte, co chcete, a jdete si za tím. Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy to s ambicemi přeženete a naberete si úkolů moc. „Pokud se člověk dostane do stresu, přestává se plně soustředit, pociťuje napětí a únavu. Následkem toho většinu věcí kazí,“ vysvětluje psychoterapeutka Tereza Zahrádková z pražské poradny Santea. „Určitý typ lidí sice tlak naopak motivuje a vybičuje k vyšším výkonům, jenže ani oni to nevydrží dlouhodobě. Ůnava a chyby se dostaví vždycky.“ Spousta žen přitom věří, že bez problémů zvládnou dělat víc věcí najednou. Pravděpodobně ale dojde k tomu, že vše jenom načnete a nic nedotáhnete do konce… To vás dostane pod ještě větší tlak. Většina zdánlivě náhodných problémů, které potkaly Petru z úvodu článku, nejspíš vznikla právě kvůli nepozornosti či spěchu. „Auto mi vykradli nejspíš proto, že jsem v něm zapomněla mobil, když jsem se zpožděním letěla na schůzku,“ připustila Petra poté, co jsem jí přetlumočila názor odborníků na duši. „A ten den, kdy mi v práci chyběly v kase peníze, jsem byla strašně nevyspalá. Do tří do rána jsem se totiž učila ovládat program na úpravu fotek.“


Co udělat: „Jednoduše zpomalit,“ doporučuje Tereza Zahrádková. „Možná máte pocit, že si to nemůžete dovolit, jenže naopak při vyšším tempu nestihnete dokončit víc věcí. Jenom je všechny najednou rozděláte a na nic se pořádně nesoustředíte.“ Sestavte si proto žebříček priorit. Uvědomte si, co hoří a co ještě může nějakou dobu počkat. Potom odškrtávejte úkoly jeden po druhém. A občas si povolte lenošit. Vyčerpávat vás můžou dokonce i věci, které děláte ve volném čase. „Chtěla jsem hrát na kytaru, umět francouzsky, naučit se potápět a perfektně zvládnout břišní tanec. Se vším jsem začala skoro současně,“ uvádí třicetiletá Klára. „Pak jsem pořád jenom trpěla pocitem viny, že něco nestíhám nebo nejsem na kurz připravená.“ Až když cestou z potápění na hodinu francouzštiny přehlédla na semaforu červenou a vybourala se, uznala, že si toho prostě nabrala moc.


  7:43,  aktualizováno  31. března 2019 13:31