Během svatby si můžete slíbit hory doly, že vás nic na světě nerozdělí a budete držet stále při sobě, jenže krize se nevyhýbají žádnému vztahu. Hodně záleží na tom, co je způsobilo a jak velké je vaše odhodlání problémy překonat.


1. Narození dítěte


Ačkoli jsou novopečení rodiče nadšení, brzy může zmítat jejich vztahem těžká krize – studie Z milenců rodiči odhalila, že většími nebo menšími problémy po příchodu potomka na svět projde polovina párů. Příčin je víc: mužům chybí pozornost žen, stěžují si také na nedostatek sexu, ženám zase schází dostatek porozumění a něžností. Obě pohlaví frustruje, že rodičovství není tak radostné, jak ho ukazují reklamy. „Modelovým příkladem sporu, který třeba odezní rychle, ale může způsobit i dlouhé dny tiché domácnosti, je situace, kdy se muž vrátí unavený z práce a žena jej ihned zahrne problémy a žádá o pozornost. Muž ji spontánně uzemní a pustí si televizi. Pokud žena dokáže počkat a dopřeje muži trochu relaxace, lze předpokládat (pokud ji má rád a není chorobný sobec), že si na ni za chvíli najde čas,“ říká rodinná poradkyně Eva Labusová.Co dělat a co ne?


ANO – Úspěšnější v překonávání krize spojené s narozením potomka bývají ti, kdo s ní počítají. Snažte se udělat si čas sami na sebe – není třeba jezdit na víkend bez dítěte, ale zkuste zajít alespoň do kina.

NE – Žena, která zůstává s dítětem doma, by neměla svůj obzor zúžit jen na péči o potomka a chtít po muži, aby taky neřešil nic jiného. Muž, který pracuje, by neměl mít pocit, že tím jeho péče o rodinu končí. Oba by neměli zlehčovat únavu toho druhého.


  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:51