Bere kolegyně víc peněz? Má kamarádka hezčí vlasy? Jestli si tyhle otázky pokládáte často, pak byste to měla změnit. Proč?

Na józe nám cvičitelka opakuje, ať nesledujeme, jak cvičí ostatní. K lepšímu zvládání ásan nám totiž pomůže, jen když se soustředíme na vlastní pohyby. „Nevšímejte si, jestli mají problémy, jenom váš pokrok je pro vás měřítkem,“ tvrdí naše guru a připomíná, že do jógy soutěživost nepatří. A já si při tom vždy říkám, že by se takové myšlení mělo rozšířit i do ostatních oblastí života. Tak schválně: Stalo se vám někdy, že jste se chtěla zapsat třeba do kurzu malování, ale nakonec jste nesebrala odvahu, abyste tam nebyla za největší patlalku? Nebo si chcete vyladit postavu v posilovně, ale máte hrůzu, že chlapi kolem vás budou s odporem pohlížet na pneumatiku na břiše, které jste se tam přišla zbavit?


Stejné pocity zažívá i účetní Pavla. „Už třikrát jsem se přihlásila na flamenko, ale nakonec jsem pokaždé zápis stornovala. Vždycky si totiž vzpomenu, jak o mně kdysi v tanečních mistrová přede všemi vykřikovala, že už dlouho nezažila takové nemehlo.“ Žijeme totiž ve společnosti, která je orientovaná na výkon, a srovnávání s ostatními nám už od dětství přechází do krve. V práci pak můžete narazit na lidi, kteří si jdou po krku, místo aby fungovali jako sehraný tým. Posedlost srovnávat se s ostatními umí rozežírat lásku, kamarádství, rodinné vztahy i zdraví. Někdy se vám vyplatí sledovat, jak si v konkurenci stojíte, ale co se dá dělat s tím, že máte pořád nutkání se s někým poměřovat?Posedlá soutěžením

Na tom, že se srovnáváte s okolím, není nic divného. Spíš by bylo divné, kdybyste to čas od času nedělala. Podle odborníků na lidské povahy jde totiž o přirozenou vlastnost. „Ve srovnávání vidím zejména soutěživost a věřím, že ta je člověku vrozená,“ tvrdí osobní a týmový kouč Stanislav Nožina. Dalším pramenem soutěživosti je podle něho potřeba vypořádat se s nástrahami přírody a nutnost vítězit nad zvířetem coby zdrojem obživy. „Lidská soutěživost ovšem souvisí i s uvědoměním si naší schopnosti nacházet nová a nová řešení. Spousta lidí usiluje o to, co jsme slýchávali od svých rodičů – abychom se měli lépe než oni a naše děti zase lépe než my… Z toho všeho plyne lidská touha za něčím jít, potřeba mít cíl. A samozřejmě je to i o lásce.“


Poměřování s ostatními vám přináší užitečné informace – vidíte, na čem musíte ještě zapracovat a v čem oproti jiným vynikáte, takže už nemusíte ztrácet čas se zdokonalováním v dané oblasti. Navíc zjištění, že nejste sama, komu se nedaří, dokáže utěšit podobně, jako když jste sice dostala z písemky trojku, ale zároveň jste vyfasovala nejlepší známku z celé třídy. Přirozeně vás zajímá, jak jiní lidé řeší problémy. Dokáže vás to totiž inspirovat, motivovat nebo uklidnit. Jenomže když se soustředíte spíš na ty horší věci, srovnávání se většinou mění z dobrého sluhy ve špatného pána. Je totiž rozdíl mezi zdravou soutěživostí a posedlostí s každým a ve všem soutěžit.


  8:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:31