Konečně jste našla muže, se kterým si dovedete představit společný život, když on vám navrhne volný vztah. Dokážete nebýt tou jedinou?

Zamilovala jsem se do nového kolegy. Byl naprosto dokonalý, takový můj pan Božský... Na Facebooku měl napsáno, že sice má přítelkyni, ale je s ní ve volném vztahu, což podle mých kamarádek znamenalo, že jsou těsně před rozchodem. Asi i proto jsem ho jednou prostě pozvala na kafe. Souhlasil, jenže pak mě u šálku kapučína naprosto uzemnil. Řekl, že to má trochu jinak než ostatní, že má svou přítelkyni rád, nicméně že se scházet můžeme, jenom mi nesmí vadit to, že prostě nikdy nebudu jeho jediná,“ vyprávěla mi kamarádka Iva, jak přišla o svoje představy o novém vztahu. Ona by totiž další ženy v náruči svého přítele tolerovat nedokázala. „Nedovolila by mi to moje hrdost, přece neklesnu tak hluboko, abych povolila svému příteli nevěry. Podle mě je buď volný, nebo vztah, dohromady to nejde,“ dodala.Volný vztah přitom není nic tak neobvyklého. Jen ze svého okolí znám několik párů, které spolu tak nějak chodí i nechodí a jsou více než spokojené. Proč ale muže tolik láká? Nebudeme si nic nalhávat, opravdu jsou to v naprosté většině právě oni, kdo tenhle způsob partnerství navrhnou. Dvojice přitom je oficiálně spolu, často spolu i žije, nebo jsou to klidně i manželé, ale současně se nijak neomezují a hlavně si nic nezakazují a nedělají si jeden na druhého nároky. Nutností je dohoda o tom, jak bude vztah fungovat a jaké jsou hranice volnosti. I v takovém svazku je totiž možné se dopustit nevěry.„Plno lidí si myslí, že jde jenom o sex. Že prostě nechci být věrný, tak jsme se dohodli, že můžu spát, s kým chci. Ale tak to není. Jde skutečně o vztah, mám sice stálou přítelkyni, se kterou žiji, a jsem si jistý, že si ji jednou vezmu a budeme spolu mít děti, ale současně se nebojím toho, navazovat kontakty a sblížit se i s někým dalším, sex je přitom jen třešničkou na dortu,“ vysvětlil mi soused Petr, jak to u nich funguje.Psycholožka Alexandra Hrouzková z My Life studia mu nicméně oponuje. Volný vztah podle ní chce nejčastěji muž, který vztah nemyslí úplně vážně a své partnerky si příliš neváží. „Muž, který si partnerky váží, jí zpravidla volný vztah nenavrhuje. Zamilovaný muž, který s partnerkou plánuje rodinu, nemá zájem, aby si ona užívala s někým jiným a třeba s jiným mužem otěhotněla,“ tvrdí. Podle Petra jde v podstatě o to, že člověk žijící ve volném vztahu prostě jen ignoruje ustrašený hlásek, který mu říká, že kdyby pomyslel na někoho jiného než na svého současného partnera, mohlo by se něco ošklivého stát.


„Navazuji nové vztahy, protože chci poznávat další lidi, bavit se s nimi a jejich prostřednictvím se sám rozvíjet. Je to stejné jako v normálním vztahu, pokud tedy něco takového vůbec existuje,“ říká. Nedalo mi to a musela jsem se zeptat. Copak mu nevadí, že jeho partnerka chodí na rande s jinými? Zažívají romantické chvilky? Nedejbože, že spolu spí? „Nevadí mi to, věřím jí, že mi k jinému neuteče, stejně jako ona ví, že ve mně má jistotu, že ji za jinou jen tak nevyměním. Na to mi na ní až moc záleží,“ dodává Petr.


  8:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:28