Sex u vás doma skomírá? Stala se z něj nudná rutina? Inspirujte se u dvojic, kterým se podařilo tento častý vztahový problém překonat.

Každý vztah má svoje lepší a svoje horší okamžiky – a u sexu to platí obzvlášť. Někdy to děláte snad ­každou noc a pak se celé týdny jen míjíte. Společnost Durex ve svém každoročním průzkumu sexuálního chování zjistila, že téměř dvě třetiny lidí jsou s frekvencí svého sexuálního života nespokojené. Intimita často bývá to první, co spadne až na samý konec seznamu každodenních činností.

Pokud jste ale se svým milostným ­životem skutečně nespokojení a toužíte po nocích plných vášní, možná vám pomohou naše rady. Lidé, ­kterým to v partnerství sexuálně klape, nemusí nutně být ti nej­atraktivnější, nejvíce eroticky založení, ba dokonce ani nejšťastnější, nicméně mívají společné určité návyky, které bychom od nich mohli odkoukat. Co tedy dělají jinak než my?

1. Nemyslí jen na sebe


Na troše sobeckosti sice není nic ­špatného, nicméně páry spokojené se svým intimním životem nechávají sobectví před dveřmi ložnice. „Lidé v sexuálně spokojených partnerstvích nejsou sebestřední. Není to tak, že buď jeden, nebo druhý,“ říká psychoterapeutka a sexuoložka Kristie Overstreet. „Takové páry si dokážou naslouchat, především pokud jde o sex.“ Na velkorysosti a štědrosti není nic špat­ného. Pokud on má náladu na něco pomalého a jemného, ale vy zrovna ne, zkuste mu i tak ­vyhovět. Uvidíte, že až to bude příště opačně, ­neodmítne vás uspokojit aspoň orálně.
Poučení: Myslete spíše na to, co chce ten druhý, než na to, co chcete vy – určitě vám to příště partner oplatí.

2. Nečekají na pravou chvíli


Sexuálně náruživé páry nečekají, až přijde vhodná příle­žitost. A ruku na srdce, kdy je vlastně ta pravá chvíle, když máte na krku děti, práci a domácnost? Dokonalý okamžik, kdy na to máte oba stoprocentně náladu, neexistuje – což ale neznamená, že to nemůžete zkusit i tak. Vážně. „Pokud nemáte náladu, může někdy ­pomoct malá předehra,“ tvrdí Holly Richmond, psycholožka a sexuální terapeutka. „Především to zabírá na ženy, u kterých je čistě tělesné vzrušení předpokladem touhy.“

3. Nestydí se před sebou


Nikdo není dokonalý. Je jedno, jak krásná nebo atraktivní žena opravdu je, vždycky na svém těle vidí něco, co by chtěla zlepšit. Rozdíl mezi páry s dostatkem sexu a těmi ostatními je i v tom, že prvně jmenovaní jsou se svými těly spokojeni a nenechají si tělesnými nedokonalostmi zkazit náladu. „Lidé, kteří jsou se svým tělem v souladu, si příliš nelámou hlavu s tím, jak vypadají, jak voní nebo jaká je jejich kůže na dotek,“ tvrdí Overstreet. Dokážou se společně uvolnit a využít každou příležitost, cítí se přitažliví.“ Není to samozřejmě jednoduché, ale smířit se s vlastními nedostatky přináší značné výhody.
Poučení: Přestaňte se starat o to, jak vypadáte – vašemu part­nerovi se očividně líbíte, tak proč si s tím lámat hlavu? A když vám to nejde? Předstírejte to tak dlouho, dokud tomu vy sama ­neuvěříte! Sebevědomí přijde časem samo.

4. Nenechávají si věci pro sebe


Klíčem ke skvělému ­milostnému životu je ­komunikace – náruživé páry to dobře vědí a nestydí se mluvit o tom, co je vzrušuje a po čem touží. „Sexuálně spokojení partneři spolu dokážou otevřeně hovořit i během samotného milování,“ tvrdí lékař John Robinson, zaměřující se na sexuální zdraví. Nestyďte se před sexem říct partnerovi něco osobního a intimního o tom, jak se cítíte. Pomůžete tím odblokovat komunikaci při sexu. „O těchhle věcech se mnohým nehovoří snadno, ale pokud chcete mít kvalitní sexuální život, bez komuni­kace se neobejdete.“
Poučení: Buďte upřímní v tom, co chcete a co nechcete, a to jak v ložnici, tak mimo ni. Pokud vám takové věty nejdou z úst, zkuste to místo toho napsat – ­peprná SMS může být pěkně rajcovní.

Další tipy, jak oživit domácí sexuální život, najdete v aktuální Ženě a život, která je právě v prodeji – i s přílohou Kariéra jen za 35 Kč!


  19:00,  aktualizováno  26. března 2019 16:58