I když jste se už od rodičů odstřihla, vztah s tátou vám dodnes hýbe láskou i kariérou. Zjistěte, za co všechno otci vděčíte.

Právě váš táta nejspíš může za to, co očekáváte od mužů a jak se stavíte k autoritám. „Otec je pro dívku prvním mužem v jejím životě. Je to člověk, který na dlouhou dobu, nezřídka i trvale, ovlivní její vztah k silnějšímu pohlaví,“ píše brněnský psycholog Tomáš Novák v knize Vztah otce a dcery (vydala Grada v roce 2010).

Pokud s vámi táta trávil hodně času, byl citlivý a dokázal své city projevit, je šance, že jste v dospělosti vyrovnaná. Ideální otec „poskytuje dceři jistotu, pomoc i určitý obdiv. Má lásky na rozdávání a není nutno si ji kupovat. Tím dceru připravuje na kontakty s muži v budoucnosti. Dcera dokáže být sebejistá a nebude nucena se podbízet.“ Prospělo vám, jestliže vám táta umožňoval, abyste byla sama sebou. „Zralý otec nabízí šanci, aby se dcera odlišila jak od něj, tak od matky a našla si ve světě své místo,“ vysvětluje psycholog.

Každý táta je ale jiný. Zkuste najít toho svého mezi pěti nejčastějšími typy rodičů a zjistěte, jak vás vzájemný vztah ovlivnil.

  19:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:58