Erotická literatura tady byla, je a bude. Už ji nemusíme schovávat pod polštář, přišla doba, kdy ji můžeme číst bez studu a dokonce je to in! Tak proč nezkusit v reálu to, co známe jen na papíře?

Je těsně před natáčením filmu na motivy trilogie Padesát odstínů šedi – a zatím není jasné, kdo si zahraje milionáře Christiana Greye. Měl by být krásný, charismatický, žádoucí, tajemný… A nejspíš neznámý širokému publiku, aby si do něho mohly ženy na celém světě, které hltají příběh Any, promítat své sny. Neznámý stejně jako představitelka nevinné Anastasie, Dakota Johnson, kterou si vybaví spíše přívrženci seriálů (např. Ben and Kate) než milovníci stříbrného plátna. Její deviza možná tkví především v tom, že jejím otcem je Don Johnson a matkou Melanie Griffith...Otázkou ovšem zůstává, jestli bude mít film takovou odezvu jako jeho knižní předloha, o které se říká, že při její četbě mají ženy ruku pod peřinou… Jak by ne, když je v ní popisována jedna milostná scéna za druhou prošpikovaná komentáři Anastasie typu: „Ach, jak je nádherný! Ach, jak je krásný!“ (Rozuměj: Christian). V čem tkví obrovský úspěch, který Padesát odstínů šedi (temnoty, svobody) zaznamenal? Nejspíš v dobrém marketingu a skvělé reklamě. Pokud jde o českou verzi, nelze opomenout velice dobrý překlad Zdeňky Liškové, ale především to, že vypráví sen každé ženy. Která z nás by nechtěla za prvé lásku, za druhé, aby ta láska byla zosobněna mladým, krásným a bohatým mužem, s čímž souvisí i audi, helikoptéra, osobní sluha a rozlehlé sídlo… A nakonec, i ten skvělý sex se hodí, že? Kéž by ale existoval ještě nějaký ‚návod k použití‘, to znamená rada, jak tohle všechno získat, mít a udržet si…


Touha po nadvládě

Puritáni namítnou, že sexu je v knize přespříliš, navíc zavání drsnějšími sexuálními praktikami. O těch mnozí sice sní, ale málokdo už se je odváží zrealizovat. Po přečtení knihy, o které se všeobecně ví, že zbourala všechny dosavadní žebříčky čtenosti, to vypadá, že to, co je v ní popsáno, je vlastně normální, respektive přípustné. Vlastně žádoucí!I v jedenadvacátém století, v době dávno osvícené, máme v sobě skryté atavistické pudy; přiznejme si, že občas v sobě zvíře nezapřeme. A dokonce nám to ani nevadí. Příkladem je právě nejstarší ze všech lidských činností – sex. Přestože bychom se mohli něžně milovat na hedvábných poduškách, provoněných drahými parfémy, rádi bychom tu a tam zažili pravý opak – temnotu, násilí a dokonce by nám nevadila ani pouta na rukou či provaz omotaný kolem celého těla. Možná, že někdo tenhle druh erotických hrátek považuje za poněkud zvrhlý, ale... Stará známá pravda praví, že vše, co se líbí oběma, je v sexu povoleno. Pokud jde o Anastasii, hrdinku knihy, tam to poněkud zaskřípalo… Nicméně se nakonec provalilo, že i ona po nadvládě touží.Zajímavé je, že sexuální sny žen nejsou jen o romantické lásce a princi na bílém koni. Třetina prý sní o znásilnění, další představy se týkají trojky se ženou nebo s mužem a ještě další všelijakých netypických hrátek včetně dominance či submisivity. Spousta žen si představuje, že je spoutaná a musí poslouchat příkazy. A tady se nejspíš projevuje to, co je nám, ženám, nejbližší – tedy podřízenost muži. Proč? Odpověď je jednoduchá; vydobyly jsme si nezávislost ve všech směrech života. Mužům není dopřáno jen to, aby mohli odnosit dítě a rodit (ačkoliv i tohle už se stalo), a tak toužíme být ovládány alespoň v posteli.