Láska a nenávist – emoce, které s námi dokážou pěkně zamávat. V jednu chvíli svého partnera milujeme tak, že jsme ochotny pro něj zemřít, jindy ho k smrti nenávidíme. Kde se ta rozpolcenost bere? A kde je hranice mezi láskou a nenávistí?

Přemýšlela jste někdy nad tím, jak je možné svého dlouholetého partnera, kterého milujete, najednou téměř nenávidět? Je naprosto přirozené, když ve vztahu, který trvá delší dobu, dojde k ochlazení a vy nedokážete ani pomyslet na to, že byste se toho svého měla byť jen dotknout, ta představa tělesného kontaktu je vám doslova fyzicky nepříjemná. Prý je to ale naprosto normální proces způsobený vypjatými negativními emocemi, které provázejí hádku. Obvykle se pak vše vrátí do starých kolejí a vaše momentální nenávist se jako lusknutím prstů změní opět v lásku. Někdy to trvá jen krátkou chvíli, jindy třeba týden a někdy spolu partneři válčí tímto způsobem třeba dlouhé roky, a z chvilkové nenávisti se tak stane pořádná averze.


Love and hate relationship

Psycholožka Magdalena Dostálová tvrdí, že ačkoli se to zdá na první pohled značně nelogické, lidské city mají tu prapodivnou vlastnost, že se často mísí do jednoho pomyslného rendlíku bez ohledu na jejich polaritu – kladné se zápornými. Na začátku zamilovanosti tu jsou opojné pocity z pouhé přítomnosti toho druhého a vše vidíme růžovými brýlemi. „Příroda to zařídila chytře. Kdybychom měli jasnou hlavu i na počátku našeho vztahu, také by žádný nemusel často vzniknout,“ dodává s úsměvem psycholožka. Teprve když jsme ve vztahu pěkně zaháčkované, příroda povolí a náš zrak je schopen uzřít i některé nedostatky či přímo špatné vlastnosti našeho partnera.Ovšem pozor, stejně i on je najednou obdařen čirým zrakem, který do jeho vědomí donese zprávu, že trochu moc utrácíme za nesmysly, jsme nedochvilné a ne vždy dokážeme udržet tajemství. A vzniká úrodná půda pro vytvoření tzv. love&hate relationship, tedy vztahu, kdy se takřka stejnou měrou střídají nenávist s láskou.„Takový ambivalentní vztah vlastně není nepřirozený, ani nemusíme chodit daleko, nalezneme jej třeba mezi sourozenci, kteří se mají rádi, ale někdy by se dokázali vzájemně zadupat do země. V partnerství to pak pravděpodobně bude emočně vyčerpávající, až likvidační. Páry postižené tímto typem vztahu mají tendenci opakovaně se rozcházet a znova dávat dohromady. Někdy může být vysvobozením partnerská terapie, která však vyžaduje motivovanost obou stran. Čehož, přiznejme si, není tak jednoduché docílit.