Receptů na šťastné manželství vám každý vysype z rukávu fůru. Jenže doopravdy šťastní lidé se neřídí tím, co jim kdo nakuká, ale co vyhovuje jim samým. Projděte si následující pravidla… a pak je s klidným svědomím ignorujte.

Řídíte se pravdami, které vám vtloukaly do hlavy babičky nebo je slýcháte dokola od kamarádek? Zapomeňte na ně. Většinou jsou to úplné nesmysly. Vědci dokonce po výzkumu mezi vdanými ženami došli k závěru, že nejšťastnější bývají ty páry, které pravidla porušují. Stojíte o šťastné manželství? V tom případě se neřiďte následujícími pravidly.

1. Do postele s čistou hlavou


Nejde ani tak o alkohol, jako spíš o vztek. Spousta šťastných párů tuto radu porušuje. „Říká se, že konflikt je znakem partnerské krize,“ uvádí Steven Simgring, psychiatr a spoluautor knihy Průvodce manželstvím pro začátečníky. „Lidé se pak domnívají, že je třeba co nejrychleji najít řešení, aby konflikt ihned skončil. Bohužel jsme zvyklí posuzovat běh času podle sit­comů, takže si myslíme, že každý problém lze vyřešit během třiceti minut. Jenže tak to není.“ Žijete ve vztahu, hádáte se, štvete se – takže se někdy stane, že jdete spát vzteklí. „Říkat někomu, ­ať se nevzteká, je to samé jako říkat mu, ­ať nemá hlad,“ tvrdí Seana McGeeová, autorka knihy Nový pár: Proč nefungují stará pravidla. „Vztek je fyziologická reakce. Nelze jej jen tak lusknutím prstů přestat cítit.“ Lidé se spolu prostě hádají a někdy se hádají i večer, protože jsou unavení nebo opilí nebo vystresovaní. Často je nejlepší pořádně se vyspat a vyřešit to ráno. Jít spát naštvaný je v pořádku.

http://gty.im/638526332

2. Vždycky říkej pravdu


Ano, upřímnost je ve vztahu důležitá, jenže neznamená to, že je vždycky správné říkat celou pravdu. Některé pravdy jsou důležitější než jiné a existují různé druhy lží. Možná vám dcera prozradila důvěrnosti, o kterých by nechtěla mluvit s tátou, třeba ty vaše nové šaty stály o trochu víc, než by se partnerovi líbilo – v takových případech je jen na vás, co se rozhodnete říct a co ne. Buďte si ale jistá, že v každém partnerství existují tajemství a že naprostá upřímnost nadělá často víc škody než užitku. S maličkými tajemstvími je lepší si nelámat hlavu.

  14:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:48