Čtyřicáté narozeniny jsou za vámi a vy jste sama? Existují dobré důvody, proč byste měla hledat lásku právě teď. Naděje na úspěch je dokonce větší než dřív.

V dnešní společnosti převládá názor, že láska je hlavně pro mladé. Ale co ta spousta čtyřicátnic, které jsou ještě svobodné? Případně rozvedené, a tedy už zase volné a toužící po lásce? Ty už si snad partnerské city nezaslouží? Navzdory představě, že je láska jen pro dvacetileté, lze najít řadu důvodů pro tvrzení, že i ve zralém věku může být nejen skvělá, ale také je pravděpodobnější, že na rozdíl od vztahů zahájených v mládí vyústí do trvalého svazku. Vztahy započaté v pozdější fázi života mají ve skutečnosti mnohem větší šanci, že budou šťastné, zdravé a úspěšné. Pokud vám tedy už bylo čtyřicet nebo se tomuto věku blížíte a pomalu se vzdáváte nadějí, přečtěte si, proč byste se neměla zdráhat chytit druhý dech.Nejde vám (jen) o sex


Jak známo, muži jsou z Marsu a ženy z Venuše; s přibývajícím věkem se ale fyziologické a chemické rozdíly mezi pohlavími postupně stírají. Zkrátka v souvislosti s tím, jak ženy a muži stárnou, jejich mozky jsou si stále podobnější. Mozek i tělo přestávají být po čtyřicítce zaměřeny na plození dětí a předávání genů. Rozbouřené hormony, které ovládaly naše emoce zhruba posledních pětadvacet let, se pozvolna uklidňují. Ženský mozek srovnává hladinu estrogenu a testosteronu v těle, v důsledku čehož jsme vyrovnanější.

Po padesátce přibývá podle psycholožky Mary Weinbergerové další výhoda: „V té době si ženy užívají postklimakterického elánu a muži zase své zklidněné mužné síly.“ To znamená, že už nás nepohání touha skočit hned do postele a (hypoteticky) dělat děti. „Díky snižování libida jsou vztahy započaté po čtyřicítce častěji založené na společných zájmech, přátelství a lásce než na sexu,“ vysvětluje psycholožka. A to je přece předpokladem úspěšného svazku! Po čtyřicítce jsou muž a žena prostě tak nějak „kompatibilnější“ než dřív.NÁŠ TIP: 5 tipů, na co se připravit ve vztahu s mladším mužemUž nemáte hlavu v oblacích


Mladší ženy mají obvykle idealizovanou představu, jak by láska měla vypadat. Říká se tomu „syndrom hledání prince na bílém koni“. Touží najít pana dokonalého a často naletí muži, který sice vypadá jako princ, ale rozhodně se tak nechová. Přitom odmítají perspektivní muže jen proto, že neodpovídají jejich fantaziím. Ženy po čtyřicítce už vysněným ideálům podléhají méně často. „Stabilita a spolehlivost začnou být důležitější než podlamující se kolena,“ říká Weinbergerová. V tomhle životním období už máte něco za sebou, něčeho jste dosáhla, schytala přitom i pár šrámů… Je vám jasné, že láska nemusí vydržet věčně, ale zároveň víte, že i „on“ je jenom člověk a že nic jako „dokonalý muž“ (nebo „dokonalá žena“, když jsme u toho) neexistuje. Máte mnohem víc trpělivosti, pochopení i empatie, než když vám bylo dvacet. Díky realistickým představám o soužití nemusí váš nový vztah od počátku čelit tak velkým tlakům a je pravděpodobnější, že dopadne dobře. Navíc jste už patrně strávila určitou dobu sama, takže víte, že se o sebe v případě potřeby dokážete postarat sama, a nechytíte se do pasti přílišné závislosti na muži. Máte nejspíš dost přátel, síť kontaktů a jste v podstatě šťastná a spokojená. Víte, že vám muž život nezmění. Může ho jen vylepšit, což je základ pro zdravý a potenciálně úspěšný vztah.


  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:51