Ženy, které jsou vystaveny působení mužských feromonů, mají výraznou tendenci k vyšší konzumaci alkoholu. Co za to může? Nejspíš kulturní asociace mezi pitím alkoholu a sexuální aktivitou.

Nová studie vědců z University of South Florida ukazuje, že mužský pach může ovlivňovat to, kolik alkoholu žena v přítomnosti daného muže vypije.
Experimentu se účastnila více než stovka žen ve věku od 21 do 31 let. Ty byly rozděleny do dvou skupin, z nichž jedna obdržela vzorky vůní s přídavkem uměle vyrobeného androstenonu – feromonu obsaženého v lidském potu – druhá vzorky pouze s vodou. Ženám bylo řečeno, že testují pánskou kolínskou, a poté dostaly možnost vypít dvě sklenice piva. Během deseti minut vypily ženy ze skupiny čichající vůně s feromony o desetinu více než ženy z druhé skupiny.

Alkohol a sex jdou ruku v ruce


Vědci dle výsledků usoudili, že mužský pach vyprovokoval v ženách větší chuť na alkohol, neboť existuje silná kulturní asociace mezi pitím a sexem. „Randění i jiné formy interakce předcházející sexu jsou v naší kultuře poměrně pevně svázány s pitím alkoholických nápojů,“ upřesnil k tématu Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz. „Díky alkoholu se lidé cítí uvolněnější, bezprostřednější a mají vyšší sebevědomí ve vztahu k opačnému pohlaví. Snadněji tak navazují kontakt s atraktivním protějškem, rozvíjí se také jejich sexuální fantazie a otevírá prostor pro nové zážitky a praktiky,“ dodal Durčák.

Ženské feromony naopak zvyšují konzumaci alkoholu u mužů


Souvislost mezi feromony opačného pohlaví a pitím alkoholu se ovšem netýká pouze žen. Nový experiment byl totiž ve skutečnosti obrácenou verzí výzkumu z roku 2015, který odhalil, že jsou-li muži vystaveni feromonům, jež ženy vydávají během plodného období menstruačního cyklu, zvyšuje se u nich konzumace alkoholu.

  19:00,  aktualizováno  26. března 2019 9:23