Milenec a kamárad v jednom? A je to pro vztah dobrá, nebo špatná zpráva? Kdy přátelství mezi partnery lásce prospívá a kdy je spíš nebezpečné, pátrala Michaela Klevisová.

Tereze s Adamem jejich vztah všichni záviděli. Ti dva se od sebe nehnuli. Zbožňovali stejné filmy, jídlo, muziku i vtipy. Prostě ideální vztah. „Popovídám si s ním stejně dobře jako s tebou,“ rozplývala se moje kamarádka. „Je jako moje dvojče. To se mi ještě s žádným mužským nestalo.“


Tereza s ním trávila všechen volný čas, vykašlala se kvůli němu na kurz francouzštiny a přestala cvičit jógu. Postupně si všichni v Terezině partě zvykli, že když někam kamarádku pozvou, dřív či později dorazí také její drahý a obráceně. Adama tahala i na dámské jízdy, a když jí to pár společnic vyčetlo, osopila se na ně: „Proč bych chodila ven bez něj?“ On pak dostal práci v Bulharsku a Tereza odjela s ním.


Přerušila školu, praštila s prací a zamávala všem svým kamarádkám: „Jasně že mi tam nebude smutno! Adam je přece můj nejlepší kamarád. Nikoho jiného nepotřebuju.“ O rok později Tereza přiletěla na léto do Čech a u vína se málem rozbrečela: „Nemůžu ho už vystát! Nesnáším i to, jak smrká nebo jak drží v ruce vidličku. Nic mi neudělal, ale prostě se vedle něj dusím. A přitom on se tak strašně snaží…“


Ještě nějaký čas se pokoušela porouchaný vztah zachraňovat, jenže při dalším výletu do Čech se sblížila se svým bývalým spolužákem a na Balkán se už vrátila jen proto, aby se s Adamem čestně rozešla. Dnes má nového partnera a najednou je z ní zase ta samostatná a akční parťačka jako dřív. K pilování francouzštiny si přibrala ještě španělštinu a pořídila si psa, se kterým o víkendech cvičí agility, zatímco její nový milý vyráží s kamarády na motorce. „Došlo mi, že je nesmysl dělat s chlapem všechno dohromady,“ vysvětluje.


„Partner nemůže být váš nejlepší kamarád. Z toho jsem vyléčená.“ Jenže copak se neříká, že pokud láska přeroste v přátelství, vztah má šanci na dlouhé trvání? Je přece fajn, že vás s milým baví stejné věci a zasmějete se spolu jako s nejlepší kamarádkou. Tak proč byste si ho měla držet od těla? Když budete dodržovat několik zásad, vytěžíte z nadstandardního souznění s milovaným jenom plusy.


  8:45,  aktualizováno  31. března 2019 13:21