Říká se, že každý člověk si ze své rodiny odnáší určité návyky a způsob života. Narazila jste na partnera, který si se sprchou a deodorantem zrovna netyká? Co s tím?

Takhle už vážně nemůžu! On se zkrátka nikdy nezmění,“ hroutila se kamarádka Lenka (27), když nám vyprávěla o svém novém příteli. Vždy ji přitahovali pohodáři, žádní nagelovaní manekýni, jak říkala. Jenže právě tito pohodáři koupelnu obvykle navštěvovali minimálně, vyjma chvilek, kdy si to vyžádala příroda. Pohodový přístup k životu se zkrátka odrážel také v jejich hygienických návycích.„Připadám si jako jeho matka. Copak je normální, abych hlídala, jestli si pravidelně stříhá nehty, vyčistil si před spaním zuby a každý den se osprchoval?“ ptala se nešťastně. My jsme se jen pochichtávaly, zvlášť když vyšlo najevo, že milý Tomášek má špatných návyků ještě víc. Kromě toho, že každodenní sprchování považoval za zbytečné a neekonomické („Vždyť ta voda taky není zadarmo!), argumentoval třeba tím, že čistit si zuby dvakrát denně je módní vlna posledních dvou generací. Převlékat se každý den do čistého? Zbytečnost! Není přece obézní a skoro se nepotí, tak co by si jedno triko na sebe nemohl vzít víckrát? „Přestávám mít chuť na sex,“ svěřila se nám Lenka. A to její Tom nebyl v posteli žádné ořezávátko.


Nelehké soužití

Vystudoval prestižní vysokou školu, teď má slušnou práci a pochází ze vzdělané rodiny. Přesto mu Lenka musí neustále dokola vysvětlovat, že mokrý ručník, do kterého se po sprchování utřel, by neměl házet do kouta na zem, ale pověsit a nechat uschnout. Prosté přemisťování ponožek do prádelníku je pro Tomáše také obrovský problém. Běžně si je totiž sundává, kdykoli se mu zachce, a nechává je ležet tam, kde se jeho chodidlům udělalo zrovna horko. Na Lenčiny protesty s klidem reaguje ujištěním, že si je přece sebere druhý den ráno (protože si je znovu natáhne na sebe). Se skládáním oblečení se neobtěžuje, svršky hází rovnou do skříně, padni, kam padni.


Pytel s odpadky, který Lenka provokativně vystrčila za dveře na chodbu, dokázal Tomáš míjet i tři dny bez povšimnutí. „Copak ho jeho matka nechala růst jako dříví v lese? Vždyť jemu je úplně jedno, že má na sobě děravé kalhoty!“ děsí se naše pořádkumilovná kamarádka. Nejhůře ze všeho Lenka snáší hory špinavého nádobí. Zatímco ona si nedokáže představit jít večer spát bez toho, aby kuchyň byla dokonale uklizená, její protějšek vyznává po jídle dlouhou siestu, večer je pak příliš unavený, ráno zase příliš uspěchaný, po práci moc utahaný, a tak pořád dokola. „Matky tu být na vině mohou, ale spíš výjimečně. Muž nemá od přírody takový vztah k hygieně a krášlení se. Je to spíše věc ženské energie, jejíž kousek v sobě muži také mají,“ vysvětluje psycholožka Lucie Kolaříková.


  8:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:29