Že meditace bdělé pozornosti léčí tělo i duši, už asi víte. Ale tušili jste, že má blahodárný vliv i na vztahy? A jak ji v praxi provést?

Autorka textu Hana Dittrich nedávno absolvovala osmitýdenní meditační program. Své zkušenosti a zážitky popisuje v rozsáhlém článku v aktuálním vydání časopisu Žena a život.

Jako ochutnávku vám přinášíme návod na dvě meditační cvičení, která můžete sami vyzkoušet:


1. cvičení: všímavost a komunikace (podle Jana Buriana)


Sedněte si s partnerem naproti sobě. Zavřete oči a zůstaňte chvíli sami u sebe – vnímejte pocity v těle a svůj dech. Po třech minutách oči otevřete a krátce se nalaďte na svého partnera. Nyní má každý z vás pět minut na to, aby vyprávěl tomu druhému, jaký měl den, co se mu podařilo, za co je vděčný nebo co mu jednoduše leží na srdci. Druhý pouze pozorně poslouchá. Všímejte si vlastních tendencí – je pro vás těžké neskákat do řeči, nedoptávat se, nedávat rady a nekomentovat? Dokážete se do druhého vcítit? Dejte si navzájem dárek: plnou, nepřerušovanou ­pozornost. Možná zjistíte, že se o druhém dozvíte víc, než když se budete vyptávat.

2. cvičení: všímavost a intimita (podle Denisy Říha Palečkové)


Podobně jako při meditaci vědomě vnímejte každý nádech a výdech. Přitulte se k sobě s partnerem do polohy „lžiček” – on vás objímá zezadu, vy se zády tulíte k jeho břichu. V této pozici je snadné se uvolnit, prožít blízkost a bezpečí. Ideálně jste přitom nazí, cítíte vzájemný kontakt s pokožkou, můžete vnímat i dotek pohlaví – penis je volně přiložený v blízkosti vaginy. Prohlubte svůj dech. S hlubokým nádechem si představte, jako byste se nadechovali nejen do plic a do břicha, ale až dolů do pohlaví. S každým nádechem tak oživujete svou intimní zónu. Výdech je taktéž hluboký a uvolněný. Žena dýchá volně, aby se cítila dobře. Muž vnímá její dechový rytmus a přizpůsobí svůj dech jejímu. Díky synchronizaci dechu se vaše těla i duše harmonizují a propojují. Žena cítí, že ji muž vnímá, a díky tomu roste její důvěra a uvolnění. Nehladíte se a nestimulujete. Žena zaměřuje pozornost o něco více na sebe, vnímá své tělo. Muž věnuje o něco více pozornosti své ženě. Podle mužsko-ženské polarity je přirozené a žádoucí, aby žena byla v prožitku (energie) a muž jako pozorovatel (vědomí). Patří k tomu i tak prostá věc, jako že se žena snaží nekontrolovat svého muže, zda ­dýchá podle ní. Po dobu této praxe nemluvíte. Nevyčítejte si, když vám to či ono nejde. I když máte dobrý záměr, je přirozené, že se přistih­nete, jak vaše mysl bloudí a chytá se různých nápadů. V takové chvíli se jen znovu vraťte k dechu. K tomuto cvičení vám stačí jen pět minut, v plné přítomnosti je i tato relativně krátká doba dlouhá a intenzivní. Když tuto meditaci budete opakovat každý den, začne se měnit kvalita vašeho vztahu. Prohloubí se blízkost. Lépe budete vnímat své tělo. Vaše zážitky při milování budou silnější.

Více v Ženě a život, která vychází s vánoční přílohou Chuťovka!