Doba tomu přeje. Chatujeme, flirtujeme, posíláme si „nevinné“ fotky, smajlíky, sledujeme se na sociálních sítích. Je to tak dostupné! Navíc lákavé, návykové a... nebezpečné. Nebo ne?

Nestává se zase tak často, aby se v oblasti sexuality a vztahů objevilo něco nového – ­možná proto je pojem „microcheating“ neboli malé podvádění tak v módě. Slovo malé je tu zcela zásadní. Ono totiž svádí k tomu, že ho mnozí berou na lehkou váhu, jenže každý vztah je založený na důvěře a zničit ji je tak snadné! Co to ovšem znamená, někoho podvést? Jak se to dá defi­novat? V minulosti skutkovou podstatu činu naplnilo třeba líbání či milování s někým jiným. ­Jenže časy se mění.

Mikronevěra je zkrátka takové pod­vá­děníčko. Expertka na partnerské vztahy Melanie Schillingová tvrdí: „Jsou to různé zdánlivé maličkosti, z nichž je patrné, že je dotyčný emočně nebo fyzicky zainteresován někde jinde než ve svém vztahu.“ Může sem patřit například pravidelné četování (a to i bez erotického náboje), časté dávání lajků někomu jinému na Facebooku nebo Instagramu (včetně komentářů, samozřejmě), ba dokonce jen prach­obyčejné posílání esemesek. V zásadě lze říci, že potenciálně nebezpečný je každý zvýšený zájem o někoho ­jiného. I ten digitální.

NÁŠ TIP: Letní horoskop plný lásky pro každé znamení zvěrokruhu


V tom, co opravdu podvádění je, se ovšem názory různí. Z nedávné studie z USA, v rámci které se výzkumníci ­ptali mužů a žen, co za nevěru považují, vyplynuly docela zajímavé závěry. 62 procent žen uvedlo, že za ni považují vyrazit si na večeři s někým, kdo se vám líbí, ­zatímco s takovým tvrzením souhlasilo jen 43 procent mužů, 83 procent žen se domnívá, že zřídit si a navště­vovat svůj profil na internetové seznamce je jednoduše podvádění, za které to ovšem považuje jen 68 procent mužů, 75 procent mužů považuje za nepřijatelné sextování a v tomto ohledu se s nimi shoduje celých 94 procent žen, 91 procent žen (a 75 procent mužů) si myslí, že mikropodvádění je i posílání sexy fotek. V podstatě jediné, na čem se obě pohlaví shodla (15 procent všech respondentů), je přesvědčení, že sledování expartnera na sociálních sítích je také podvádění.

Podělte se s námi o svůj názor: Může mikronevěra narušit vztah, nebo se podle vás o nevěře vůbec nedá mluvit? Napište nám na Facebook Ženy a život! Dvě nejzajímavější odpovědi odměníme balíčkem kosmetiky Eucerin.


Jedno je tedy jasné, každý to vní­máme kapku jinak. Co z toho vyplývá? Především fakt, že pro fungující vztah je nezbytné si s partnerem vyjasnit, kde leží hranice mezi nevinným flirtováním a zradou důvěry. Co, kdy a za jakých okolností budete za nevěru považovat, záleží totiž jedině na vás a na vašem ­posouzení celé události. Nikdo netvrdí, že by pár esemesek a nějaký ten lajk na Facebooku měl vašeho partnera automaticky dovést až do cizí postele, ovšem na druhou ­stranu vás pocit třeba i drobného narušení důvěry může nepříjemně nahlodat. Tedy když o tom víte.
„Pokud budete tolerovat, že se ve vašem vztahu usídlí byť jen malé podvádění, váš klid a jistota tím utrpí, za­tímco partner získá dojem, že si může dělat, co chce,“ shrnuje Schillingová. „Jako byste tím říkala: ,Klidně s ní flirtuj dál, já se spokojím s druhým místem.‘ Časem se takhle nahlodá vaše ­sebedůvěra do té míry, že se ve vašem ­vztahu stanete ,obětí‘.“ Pokud nachytáte partnera u něčeho, co se vám nezamlouvá, snažte se nejdřív ­pochopit jeho záměry. Chybí mu něco? Nudí se? Hledá někoho jiného? Je možné, že to považuje za naprosto ­neškodné a nebude vůbec chápat, co vám na tom vadí. Taková situace se prostě ne­obejde bez vysvětlování.

Více se o tématu dočtete v aktuální Žena a život, která vychází s přílohou Erotika. Najdete tu i spoustu zajímavých čísel a faktů, například:


Líbí(š) se mi


Málo platné, ale každým lajkem na sociálních sítích dáváme najevo svou přízeň. Nevynecháte žádnou příležitost lajknout „jeho“ příspěvek? Pokaždé mu napíšete nějaký komentář? A opravdu jen pro tu potřebu se vyjádřit, nebo se zkrátka
chcete připomenout?

Virtuální flirtování


Zprávy a online chaty skýtají prostor pro mnohá nedorozumění, proto si vždy dobře rozmyslete, jestli vaše sdělení nemůže dotyčný pochopit dvojsmyslně. Protože si každý může interpretovat věci po svém, vyjadřujte se raději jasně a neriskujte jiný výklad.

Já můžu, ty ne


75 % mužů a 94?% žen považuje sextování za nepřijatelné. Zdá se ale, že jen u toho druhého...

Pohled do zrcadla


Stane se. Kolega vám napíše, že vám to dnes vážně sluší, a ani nevíte, jak k tomu došlo, a už si píšete denně. Vážně o nic nejde? Nejlepším způsobem, jak to posoudit, bude, když si představíte, že přesně to, co vy, by dělal váš partner. Vadí, či nevadí? Jasnější odpověď nedostanete.

  7:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:36