Nemyslíme sex, ale polohu spánku.

Spací polohy

Rozložení spících těl a jejich noční komunikace odráží vzájemné emoce a postoje k druhému.

- Partner choulící se k tělu své polovičky má často přesně vymezený prostor a povahově je spíše podřízený.

- Partner s otevřenou náručí pro druhého může být samostatnější, mít potřebu chránit a plnit sny svému protějšku.

- Osoba často měnící polohy během noci je většinou nevyrovnaná nebo se nachází v psychicky náročném období, se kterým se snaží podvědomí ve spánku vyrovnat.


Hormony

Výzkumy prokázaly, že při společném spaní těla vylučují oxytocin, který zmírňuje úzkost a tedy nepřímo i zlé sny. Blízkost milovaného člověka během spánku nebo člověka, se kterým se cítíme dobře a přitahuje nás, připravuje těla milenců na početí a vyvolává příjemné pocity vyplavováním právě hormonu „štěstí“

Dalším plusem je snižování hormonu kortizolu, který už není tak příjemný, vyvolává totiž stres a úzkost. Spání v blízkosti druhého (či v objetí), který v nás vyvolává pocit bezpečí, by mělo tento hormon eliminovat.


Nepříjemné vs. příjemné

Noční pachy a zvuky samozřejmě nechceme před partnerem vypouštět, ale když spíme, tak je neovlivníme. Začátky společného nocování většinou ženy berou stydlivě. Ale časem si zvykneme.

Dalším úskalím může být různá teplota na spaní, rozličná síla přikrývky, otevřené či zavřené okno… Tyto malé nerovnosti se časem vyřeší, najdete kompromis a budete sladce spát.


Ano, ale …

Psychologové dodávají, že pozitivní účinky noční blízkosti jsou velmi subjektivní. Pokud chceme spát v blízkosti partnera, ale způsobuje nám to nějaké problémy, je třeba hledat řešení. Vyrovnaný spánek je totiž pro psychiku člověka mimořádně důležitý a jeho dlouhodobé narušování způsobuje celkově zhoršení psychického i fyzického stavu. 


  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:32