Existuje leda tak v hlavách spisovatelů a autorů scénářů romantických filmů. Ve skutečném životě je to obvykle ohromná dřina...

Podle vědců není člověk stvořen pro vztah na celý život. V naší genetické výbavě je takzvaná sériová monogamie. Převedeno do praxe: máme vztah, jsme věrní, po pěti až sedmi letech se rozejdeme a opět si najdeme nového partnera. A tak stále dokola. Tento systém ovšem příliš nesouzní s časem, který potřebujeme pro výchovu dítěte, proto do procesu, který je v přírodě považovaný za anomálii, vstupuje svazek manželský. Rozumem se snažíme udržet něco, co by jinak nemělo šanci na život. Nemějte proto výčitky, že se sex stává jakousi zaběhnutou rutinou, něčím, co už postrádá sebemenší známky vášně!„Partnerský vztah obvykle prochází čtyřmi stadii vývoje přitažlivosti. Prvním je ‚biochemie‘, poté přichází ‚realita‘, ‚rutina‘ a nakonec ‚nuda‘. Existují samozřejmě výjimky. Někteří partneři akceptují vztah bez biochemie, jiní se dostávají do stadia nudy bez absolvování rutiny a jsou dvojice, které trvale zůstávají ve stadiu rutiny a ani jednomu to nevadí,“ vysvětluje úskalí dlouhodobých vztahů sexuální koučka Julie Gaia Poupětová. O rutině mluvíme tehdy, pokud intimní život mezi partnery probíhá podle předem známého obehraného scénáře bez jakýchkoli změn a překvapení. Někteří partneři mají rutinu pestřejší, jiní jednotvárnější. Vesměs ale přichází toto stadium po jednom až dvou letech vztahu.


Milování nuda je…

Ale rozhodně by to tak být nemuselo ani nemělo. A je celkem jedno, zda jste spolu pět nebo patnáct let. „Nejlepší obranou je začít pracovat proaktivně na intimní kreativitě už v období ‚biochemie‘. Tam si totiž nejsnadněji dovolíme zkoušet nové a překonávat stud. Většina lidí ale toto stadium nevědomky vytuneluje až na dno a ve stadiu ‚reality‘ zjišťují, že už to jaksi není ono. Právě v tu chvíli by bylo třeba začít podnikat kroky ke změnám, ale mnoho lidí dělá, že problém neexistuje,“ popisuje možnou obranu proti nudě v sexu Julie Gaia Poupětová. Podle koučky je nuda vlastně jakýmsi stadiem rezignace, a to už bývá jen kousek k úplnému vymizení sexu. A půjdeme-li ještě dál, představuje nuda obvykle poslední fázi před nevěrou nebo koncem vztahu.


  9:22,  aktualizováno  25. března 2019 21:16