Mnoho žen single život tak baví, že jim na vztah nezbývá čas. Máte chtít partnera jen na pár dní v týdnu i vy?

Linda si nedokáže představit, jak by do svého nabitého programu vmáčkla ještě partnera. „Od rána do večera jsem v práci, kde dvakrát měsíčně trávím i víkend. V úterý večer chodíme s kolegyněmi na skleničku, ve středu zkouším se svojí jazzovou kapelou, ve čtvrtek tancuju salsu a o víkendech bývám šťastná, že si odpočinu od lidí a jdu si zaplavat nebo doma maluju,“ svěřuje se třiatřicetiletá vedoucí galerie.


„Nemám pocit, že by mi v životě něco chybělo. Asi by bylo fajn občas se vracet do bytu, kde na mě někdo čeká, jenže bych si vyčítala, že se příteli dost nevěnuju. Nesnesla bych, aby mi pořád volal a ptal se, kdy se vrátím nebo proč už nejsem doma. Kamarádka mi nedávno poradila, že jestli nechci, aby mě vítal prázdný byt, měla bych si spíš než partnera pořídit dvě kočky. Možná měla pravdu.“


Pokud vám taky svoboda vyhovuje, nejste sama. Současná generace mladých žen vyrostla s vědomím, že můžou mít všechno, co chtějí. Spoustu přátel, zájmů, zábavnou práci, cestování... Život mají tak zahuštěný, že v něm na manžela a dvě děti nezbývá místo, alespoň prozatím. Neznamená to ale, že by chtěly žít jako jeptišky. Stále více žen mezi dvacítkou a třicítkou hledá nový typ vztahu. Milého, s nímž budou trávit třeba jen jeden den v týdnu.


Vztah a svoboda

Partnerský vztah přestal být pro ženu tak důležitý, jako tomu bývalo v minulosti. Ještě před sto lety byla cílem každé mladé ženy svatba, a pokud se některá rozhodla žít sama, platila za starou pannu, s níž není něco v pořádku. Ženy potřebovaly partnera nejen jako živitele, manžel jim také dodával společenskou váhu. Dnes jste ale mnohem nezávislejší a bez problémů si na sebe vyděláte, takže vztah s mužem vnímáte jako radost, ne nutnost. A tím pádem si důkladněji vybíráte.


„Nechci, aby mě láska nějak omezovala,“ říká třicetiletá právnička Tereza. „Nevyhovují mi ale nezávazné vztahy a sex na jednu noc. Potřebuju stálého partnera, kterého dobře znám, jen nechci, aby se mi moc navážel do života. Schválně jsem si tedy přes internet našla přítele ze vzdáleného města a domluvila se s ním na schůzkách jenom o víkendech. Takhle to funguje už víc než rok. Občas si během týdne zavoláme, ale jeden druhého nekontrolujeme a žárlivé scény vůbec nepřipadají v úvahu. Čas, který trávíme každý zvlášť, patří jen nám samotným. Slíbili jsme si, že si budeme věrní, a oběma nám nezbývá než věřit, že ten druhý dohodu dodržuje.“ Ve Velké Británii začal být tenhle přístup populární, a tak vznikla speciální seznamka pro vztahy na částečný úvazek parttimelove.co.uk.Scházejí se na ní lidé, kteří touží po stálém partnerovi, ale na konvenční vztah prostě nemají čas. Vědí, že našli někoho blízkého, ale současně můžou dál žít jako single, budovat si kariéru, jezdit na služební cesty, trávit večery sami nebo s přáteli. Jenže láska na pár dní v týdnu má kromě spousty plusů i svá negativa.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:44