Zase ta evoluce

Proč se vlastně potřebujeme vázat? Podle všeho jde o odkaz našich předků, pro které bylo kdysi mnohem výhodnější žít v úzkých rodinných svazcích. Díky vzájemné pomoci a podpoře měli větší šanci přežít nepříznivou dobu. Navazování blízkých kontaktů je tak dané evolučně a nic proti němu nezmůžeme.„Být si s partnerem blízký se vyplácí. Pokud vazba chybí, jsme znepokojení. Pocit nepohodlí přitom přichází z mozku,“ říká Amir Levine, autor knihy Oddanost: Nové poznatky o lidské oddanosti a jak vám pomohou najít a udržet lásku. Lidé žijící v monogamním svazku mají podle něj více receptorů sexuálního hormonu oxytocinu. „Pokud tedy nejste s partnerem, cítíte to jako odliv oxytocinu. Jste tak propojení, že váš partner může svou blízkostí ovlivňovat váš krevní tlak nebo tep,“ dodává doktor Levine.I když nemusí být na první pohled poznat, proč by měla být taková závislost výhodná, psycholog ujišťuje, že tomu tak skutečně je. Sám prý pracuje s párem, který je až výjimečně propojený. „Volají si třeba dvacetkrát denně, ale přitom jsou oba velice úspěšní a mají skvělou práci.“ Jsou spokojení, i proto se jim tak daří.Zásadní proto podle něho je, abyste si k sobě našli odpovídající protějšek. Pokud se potřebujete hodně vázat, nezbývá vám než se dát dohromady s podobně nastaveným partnerem. Jak ale poznáte, do které skupiny sami patříte a jakého si tedy máte hledat muže?


Jaká jste?

Úzkostná

Intimitu milujete, ráda jste si se svým partnerem velmi blízká a dokážete také snadno rozpoznat jeho náladu. Jenže současně musíte bojovat s mnoha nepěknými pocity, jako je žárlivost, smutek, nejistota a deprese, protože od druhého nikdy necítíte takovou lásku, jakou byste si představovala. Výsledkem je, že jste popudlivá, hledáte problémy, kde nejsou, a partnerovi stále něco vyčítáte.„Jsem hrozná, mám úžasného muže, ale stejně mu pořád předhazuji, že by se mohl víc snažit. Třeba sám od sebe uklidí, ale já vidím jen to, že nevrátil věci na noční stolek přesně tak, jak tam byly. Koupil by mi cokoliv na světě, jen květiny mu přijdou jako vyhozené peníze. A co myslíte, že mu pořád říkám? Proč mi někdy nekoupí kytičku... Nemůžu si pomoct, štvu tím i sama sebe,“ popisuje svoje nedostatky Andrea (32).


Perfektní protějšek: Sebejistý

Potřebujete neustále ujišťovat, že vás má někdo rád, proto je pro vás sebejistý muž dokonalý. Je stálý, spolehlivý, ví, jak vám dát svou lásku najevo, navíc nemá problém mluvit s vámi o svých pocitech. Kromě toho je pro něj vaše štěstí tím nejdůležitějším.


  9:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:18