Hledání ztracených orgasmů může být hodně složité, ale snaha se vám určitě vyplatí.

Dan měl modré oči a atletickou postavu, hrál v amatérské kapele a s kytarou v ruce vypadal neuvěřitelně sexy. Kamila už na druhé schůzce věděla, že je beznadějně zamilovaná. Jenže když se s Danem o týden později vyspala, nedokázala se pořádně vzrušit. „Přitom Dan byl pozorný a dobrý milenec,“ prozrazuje třicetiletá programátorka.


„Mrzelo ho, že jsem neměla orgasmus, a příště se snažil ještě víc. Zbytečně. Moje tělo vůbec nereagovalo. Někteří moji bývalí byli v posteli totální sobci, a přitom mě dokázali přivést k vyvrcholení. Nechápala jsem to. V čem je problém? Ze zoufalství jsem se zkusila vyspat s jiným mužem, kterého jsem sbalila v baru, ale nenažhavil mě o nic víc než Dan. Došlo mi, že už asi rok na sex vůbec nemyslím, že mě přestal zajímat. Dan se poctivě snažil a já se s ním sice ráda mazlila, líbala a dotýkala se ho, ale o milování jsem vůbec neměla zájem. Hledala jsem si výmluvy nebo jsem schválně chodila spát tak pozdě, že už Dan nevydržel čekat a usnul. Když mi o čtyři měsíce později oznámil, že se chce rozejít, věděla jsem, že je to kvůli sexu.“ Kamila se pustila do pátrání na internetu a nestačila zírat. O požitek z milování ji nejspíš připravily vedlejší účinky antidepresiv.


Skrytá hrozba

„Je pravda, že antidepresiva mohou snižovat libido,“ potvrzuje psychiatr Jan Cimický z pražského Centra duševní pohody Modrá laguna. „Proto se vyzkoumaly a uvedly do praxe přípravky, které sexuální funkce netlumí.“ Ženská sexualita je bohužel stále ještě ve společnosti považována za tabu, a proto neexistuje dostatečná osvěta. Spousta lékařů vám předepíše antidepresiva, aniž by vás varovali, jak ničivý účinek léky můžou mít na sexuální život. „Když jsem se doktorky zeptala, proč mi neřekla, že mě po těch tabletách nejspíš přestane bavit sex, zrudla a odpověděla, že jí to nepřipadalo důležité,“ vypráví Kamila. Jenže vaše chuť na sex důležitá je. Signalizuje fyzickou i psychickou pohodu a její nedostatek vám může zruinovat jinak fungující partnerský vztah. Pražská sexuoložka Hana Fifková potvrzuje, že do její ordinace přichází řada žen, kterým léky proti depresi vzaly radost z milování. „Většina antidepresiv sexualitu částečně ovlivňuje, mohou působit na snížení chuti na sex, obtížnější dosahování vzrušení i orgasmu,“ vysvětluje sexuoložka.