Jste šťastně zadaná až na jeden detail: Jeho matka vám věčně zasahuje do života, a když se ohradíte, ještě se musíte omlouvat. Co to pro vás znamená? Ptala se Eva Pýchová.

Když se Američanka Helen zamiluje do charismatického Jacksona, ještě netuší, že brzy projde peklem. Tchyně si totiž myslí, že ji syn svatbou s „cizí ženou“ zradil. A zatímco Helen roste v břiše dítě, v hlavě budoucí babičky se rodí šílený plán… Výše uvedené řádky sice naznačují děj snímku Krevní pouto (v roce 1998 se v něm blýskla Gwyneth Paltrow), nicméně váš skutečný příběh se od něj zase až tak moc lišit nemusí. Možná se taky denně potýkáte s tchyninou ukřivděnou povahou, a přestože vám nejde přímo o život, bohatě stačí, že vám její citové vydírání nalomí psychiku.


Své o tom ví i třicátnice Petra: „Přestože měl Honza dávno po promoci, dobrou práci a vlastní byt, matka ho věčně kontrolovala. Volala klidně pětkrát denně v kteroukoliv dobu, jen aby mu povyprávěla, koho zrovna potkala u samoobsluhy, popřípadě si postěžovala, že jí nefunguje ovladač na televizi. Bylo jí jedno, že má zrovna obchodní jednání nebo relaxujeme na víkendovém pobytu.“ A kdykoliv se zkusil ohradit, urazila se: „Já už tě teda obtěžovat nebudu, no!“


Přitom neuplynulo ani čtyřiadvacet hodin a syna uzurpovala znovu: „Ty se ani neozveš, já vůbec nevím, co s tebou je!“ Taky vám (potenciální) příbuzná předhazuje, že pro ni s partnerem neděláte dost, nebo se mu (a tím pádem i vám) pořád míchá do života? Ze začátku jste její výpady mlčky tolerovala, chovala se vřele, jenomže ona vás nikdy nerespektovala, a tak jste zákonitě vybuchla? Nejste sama, 48 % Češek na webu cosmopolitan.cz uvedlo, že se do konfliktu s tchyní dostalo. „Případ, kdy se matka cítí zneuznaná, ukřivděná a obtížně snáší jakoukoliv neposlušnost od již dospělého dítěte, je opravdu vcelku častý. Mnohdy za ním stojí nenaplněné potřeby,“ potvrzuje Martina Frintová z pražské poradny Santea, seberozvijeni.cz.


„Taková žena se řídí heslem: Ideální matka se má pro své ratolesti obětovat. I když samu sebe programově zanedbává, vlastní touhy se snaží realizovat aspoň prostřednictvím dětí. Proto je má tendenci v dospělosti vést, manipulovat jimi. Shrnutě řečeno: Tyto ženy nežijí naplno svůj život a očekávají uznání a vděk. Pokud ho nemají, bolí je to, jsou ukřivděné a pociťují vztek,“ dodává odbornice přes duši.


  10:38,  aktualizováno  25. března 2019 21:04