Trpí váš partner emoční natvrdlostí? Zachraňte tedy jeho i sebe...

Představte si, že máte za muže programátora, absolventa „matfyzu“, ekonoma – zkrátka nějakého v očích ostatních spíše „praktického suchara“. Kateřina žije se zavilým archeologem. „S Tomášem jsme se po šesti letech vztahu rozhodli, že se vezmeme. Navrhl, abychom jeli na svatební cestu na místo, které se mně  (ani nikomu jinému) nezdálo vůbec ničím zajímavé. A proč? Protože tam byly objeveny jakési vzácné zbytky pravěkého sídliště... Prý spojíme příjemné s užitečným! Já si představovala svatební cestu jako romantickou událost spojenou s vyznáním lásky při západu slunce nad mořem na ostrovech plných tropických ptáků, on navrhne jakýsi evropský zapadákov rozkopaný archeology!


Když jsem mu to s pláčem vyčetla, slz si nevšiml a jen zamumlal: ‚No jo, pro mě za mě. Myslel jsem jen, že bys tam mohla chodit třeba do lesa a já bych se zatím mrknul na ty vykopávky...‘ A myslel to úplně vážně...“ Na jedné straně by se mohlo zdát Kateřinino rozhořčení na místě. Jenže očima zvenčí je jejich vztah vlastně pěkný. Tomáš jí sice každý den nevyznává lásku, ale vyjadřuje ji po svém. Je věrný, spolehlivý, šikovný, praktický, postavil pro ně dům, má smysl pro rodinu, skvěle vaří. Solidní jistota. „Jenže on nikdy nevnímá nic jiného než praktické věci!“ trvá na svém Katka. Ovšem co často u mužů považujeme za emoční natvrdlost, může být i natvrdlost naše. Třeba neschopnost nebo neochota vcítit se do partnera. Pomoci mu otevřít se a naučit se najít vstup do svých pocitů...Jedna ze čtyř

Hněv, radost, smutek a strach. Čtyři základní emoce, které jako lidský druh máme. Z toho jsou nepsaným zákonem kulturního dědictví mužům „povoleny“ první dvě. Brečet a bát se je přece nemužné... Jenže muži tyto „slabošské“ emoce mají. Kde jsou? Psychologové při svých výzkumech zjistili, že když je neprožijí, transformují je uvnitř do emocí negativních, které mohou sociálně prožít a vyjádřit – zbývá jim jedna, a tou je hněv. Proto má často násilné chování či agresivita mužů ve vztazích i životě jasný důvod – potlačený strach či smutek, které se navenek projeví právě jako hněv. Je také dobré vědět, že naše mozky skutečně fungují trochu jinak. Spojení mezi levou hemisférou, centrem logiky, a pravou, místem odpovědným za naše pocity, je v mozku ženy mnohem rychlejší. Někteří psychologové ho přirovnávají k dálnici, zatímco u mužů ke klikaté horské silnici, která znemožňuje mužům rychlý přístup k emocím. I horská silnice se však dá dobře použít, když se po ní naučíte obratně jezdit.


  11:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:39