I když jste dosud sehraně táhly za jeden provaz, při vydělávání zlaťáků se vám může snadno přetrhnout. Čtěte, kdy se vyplatí dát kamarádce práci a kdy té zmiji šlápněte na krk.

Chcete přijít o kamarádku? Začněte s ní pracovat. Tuhle zkušenost si pořídila pětadvacetiletá Natálie, když loni nastoupila na místo, které jí sehnala nejlepší přítelkyně. „Po mateřské jsem tři měsíce marně sháněla zaměstnání. Stěžovala jsem si kámoškám tak dlouho, až jedna z nich přemluvila svého šéfa, aby mě přijal.“ Natálie usoudila, že přesně takhle se pozná pravá přítelkyně. Místo aby jen soucitně přikyvovala, začne jednat a pomůže. „Byla jsem Janě šíleně vděčná, takže jsem své ostatní dlouholeté vrby odstavila na vedlejší kolej. Vždycky jsme si rozuměly, proto jsem se těšila, že se z nás teď stane úplně nerozlučná dvojka. V práci jsem okamžitě vplula do kolektivu, protože jsem nebyla ,ta nová’, ale ,ta Janina kámoška’. První dva týdny jsem si připadala jako na základní škole, kde jsem seděla s Janou v jedné lavici. Drbaly jsme u kafe, posílaly si e-mailem vtipy, obědvaly jsme spolu.“


Pohoda ale netrvala dlouho. O půl roku později dala Natálie kvůli své družce z dětství výpověď. „Jana je v soukromí fajn holka, ale v práci se chovala strašně důležitě, jako kdyby celou firmu řídila ona. Všechno věděla nejlíp a ve všem musela vynikat. Bylo sice příjemné, že mě vzala pod křídlo, jenže svůj dohled přeháněla a chovala se jako moje šéfová. Přitom jsme pracovaly na úplně stejné pozici. Když jsem jí to u kafe vyčetla, obvinila mě, že jsem proti ní zaujatá.“ Společné obědy skončily a Natálie časem zjistila, že je v práci nejspokojenější, když má Jana dovolenou. „Pak jsem omylem odeslala peníze klientovi, který měl naopak zaplatit nám. Sama jsem chybu odhalila, přiznala se šéfovi a se zákazníkem se domluvila, že peníze vrátí. Jenže Jana se od někoho dozvěděla, co se stalo, a přede všemi na mě vystartovala, že kdyby věděla, jaký jsem lempl, nikdy by mě do firmy nedoporučila. Prý jí vůbec nejsem vděčná, flákám se a kazím jí u šéfa pověst. Prohlásila, že když mi práci dohodila, vlastně za mě zodpovídá a já jsem ji svou chybou totálně znemožnila. Zírala jsem na ni s otevřenou pusou. Večer mi sice zavolala a omlouvala se, že jí ujely nervy, ale já stejně naklusala k nadřízenému s výpovědí. S Janou jsem se od té doby neviděla.“Možná také uvažujete, že byste spojila kamarádství s kariérou. Jasně, má to své výhody: vaše blíženka vás zasvětí do propletence vztahů na pracovišti, ochotně vás naučí zkrotit zapeklitý počítačový program a poradí vám, jakými triky si rychle vysloužíte velitelovu přízeň. Jenže když vás s někým baví chodit do kavárny nebo jezdit na kole, ještě to neznamená, že vytvoříte nerozlučný tandem i při budování kariéry. Čtěte, jaké pasti na vaše přátelství v zaměstnání číhají – a pokud už se svou studnicí důvěry pracujete, chytře se zákeřným překážkám vyhněte.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:29