Stává se, a v době singles stále častěji, že se druhý do páru těžko hledá. S pocitem samoty i nechtěnou sexuální abstinencí pak může pomoci – kamarád. Není to ideální stav, ale proč nemít někoho, kdo pohladí, potěší, pomiluje?

Jistě všichni znáte okřídlené rčení: „Kamarád taky rád.“ Pravděpodobně si pod ním představujete sexuální vztah mezi dvěma jedinci, kteří jsou ‚jen‘ přátelé. Ale zvládnout ho není snadné, může se stát, že jeden z páru situaci neustojí a bude chtít víc. A marně. Ne vždy se totiž situace vyvine tak jako ve filmu Friends with Benefits (česky Kamarád taky rád), ve kterém se do sebe oba protagonisté nakonec zamilují. Muž a žena jsou totiž každý z jiného těsta a na sex se dívají z jiného úhlu, žena prioritně touží po citu, ale když není, co se dá dělat… A protože stejně jako muž má ráda sex, je ochotna i leccos překousnout. Dočasně. Nestává se totiž, že by sex s přítelem vydržel navěky, většinou jde o přechodné období, které trvá jen do té doby, než se jeden z dvojice rozhodne usadit.


Pro a proti

Sex bez lásky má svoje výhody i nevýhody. Výhody jsou nasnadě; oba si žijí po svém, nejlépe každý ve vlastním bytě, vidí se jen tehdy, když mají chuť a jsou naladěni na společný večer. Který právě proto, že se odehrává občas, je výjimečný. Takový vztah je vlastně jedno velké rande na pokračování. Večeře, romantika, povídání, sex. Co víc si přát? Pokud jde o trvalejší přátelství, pak si ti dva mohou, je-li to třeba, i navzájem pomoci, jindy zajít mezi kamarády nebo jet spolu dokonce na dovolenou.


Podmínkou ale je – nemluvit o lásce, brát všechno, co přichází, s radostí, nehádat se, nedělat si naschvály, nepronásledovat se. Pak všechno funguje, jak má. A v neposlední řadě je prima mít stálého sexuálního partnera, který vyhoví požadavkům těla, a nestřídat milence jako ponožky. Nevýhodou může být to, že je každý naladěný na jinou vlnu a někdy se musí jeden druhému přizpůsobit. A většinou je to žena. Protože, jak už bylo řečeno, ne vždy a ne každé ženě přátelský sex bez lásky vyhovuje. Většina žen, aby byla schopna vlézt do postele s mužem, potřebuje cit. Jsou už tak naladěné a od přírody uzpůsobené. Důvod je prostý, jen s tím mužem, který ji přitahuje, voní jí a je pro ni atraktivní, je ochotna žena zplodit potomka. Dnes už sice o tohle nejde, ale ještě pořád je ve slabším pohlaví zakódováno dát se jen tomu, kdo má pro ně hlubší význam.


  9:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:18