Mohou spolu dva singles sdílet sexuální radovánky bez citů a závazků? Nebo je sexuální kamarádství hloupá naivita, která přináší oběma zúčastněným akorát bolest a zklamání? Sex mezi kamarády je moderní, a jste-li singles, může to znít lákavě.

Pět minut po půlnoci stojím u baru v podniku narvaném k prasknutí. „Have you already found a guy you want for tonight?“ ptá se mne zhruba pětačtyřicetiletý snědý muž, zatímco ve stejnou chvíli přede mnou přistane lahev šampaňského. Ne sklenička. Lahev! „Sex na jednu noc je bullshit,“ říká mi vedle stojící kamarádka, „ale kde je napsáno, že to tím musí skončit?“


Mojí přítelkyni Janainině je čtyřiatřicet a nedávno přesně tímto způsobem našla muže, o němž mluví jako o ‚friend with benefits‘ (kamarádovi s výhodami) či – po dvou skleničkách vína a tedy upřímněji – fuck buddym, volně přeloženo (a odpusťte mi ten výraz) kamarádovi na šoustání. A není to jenom Janainina, která sice žije sama, ale vlastně ne tak úplně. Ještě nedávno byl nahodilý nebo nezávazný sex považován za společenské tabu. Ač se děl zřejmě podobně intenzivně jako dnes, málokdo se k němu přiznal. A když už přece jen, většinou to byli muži toužící dát najevo, že nejsou tak zkrachovalé existence, jak by si snad jejich okolí mohlo myslet. Dnes je z nahodilého sexu fenomén, o němž se mlu-

ví podobně samozřejmě jako o tom, jak se máme nebo co je nového v práci.Popularita nezávazného sexu vede k tomu, že se stal i předmětem vědeckého bádání. Doktorka Jocelyn Wentland z Univerzity of Ottawa nedávno ve své práci popsala čtyři základní typy nahodilého sexu: soulož na zavolání, přátelství s výhodami, sex na jednu noc a sexuální kamarádství. Všechny sice mají společného jmenovatele – tedy sex, ovšem zásadně se odlišují z hlediska psychologie. Z tohoto pohledu je nejsložitější model přátelství s výhodami, poněvadž mezi partnery existuje silné přátelství a tím pádem se do sexu pletou emoce. Problém podle badatelky nastává zejména ve chvíli, kdy jsou oba zúčastnění součástí skupiny, ve které tají, že spolu souloží.


Sex je nezávazný, ale... Sexuální kamarád zní možná podobně, ale zdání klame. U tohoto modelu dvojici spojuje právě jenom sex, kvůli němuž se scházejí, ale jinak se víceméně nepřátelí a emocionální připoutání je víceméně nulové. Zjednodušeně řečeno, ‚fuck buddy‘ je opravdu jen kámoš, který se s vámi pomiluje, ale pak se nejspíš oblékne a půjde domů, kdežto přítel s výhodami u vás přespí a možná spolu i posnídáte... Zkušenost Janaininy i jiných nicméně ukazuje, že reálný svět nejde vtěsnat do vědeckých měřítek.


  8:10,  aktualizováno  25. března 2019 21:41