Povídáte si. Občas máte i sex. Jenže všechno přes internet. Michaelu Klevisovou zajímalo, jestli se to dá považovat za vztah.

Emmi chce odhlásit předplatné časopisu a její e-mail omylem přistane ve schránce cizího muže. Začnou si psát a postupně si svěřují čím dál důvěrnější věci. I když ani jeden z nich nehledá vztah (Emmi je šťastně vdaná a Leo pořád myslí na bývalou), postupně se do sebe zamilují. A přitom se nikdy neviděli. Když se domluví, že se sejdou, Leo si zruší e-mailovou schránku a zmizí… Tenhle příběh se odehrál v románu Dobrý proti severáku od rakouského spisovatele Daniela Glattauera (vydal Host), ale podobnou zkušenost jako Emmi má už spousta skutečných žen. Virtuální vztahy jsou totiž fenoménem současnosti. Třeba sedmadvacetiletá Andrea se přes Facebook seznámila s kamarádem své přítelkyně, Davidem. I když se viděli jen jednou, často spolu chatují a došlo i na sex po Skypu. Andrea přestala navazovat kontakt s jinými muži, protože se cítí zadaná. Proč virtuální láska zláká tolik žen, co vám může přinést a jak poznáte, jestli se z ní může vyvinout něco víc?


Čím vás okouzlil?

Ve virtuálním vztahu zbývá spousta prostoru pro snění. „Bohužel se obvykle zamilujete ne do reálného člověka, ale do své fantazijní představy,“ vysvětluje psycholožka Erika Matějková v knize Řešíme partnerské problémy (vydala Grada). Představujete si, že osoba, se kterou chatujete, má přesně ty vlastnosti, jež u mužů hledáte. Jenže realita vás ve většině případů zklame. „Připadalo mi, že jsme dokonale sladění,“ prozradila mi kamarádka Erika, která si čtyři měsíce psala se známým z internetu. „Na schůzku pak dorazil chlap, se kterým jsem si neměla co říct. Nakonec přiznal, že když se mnou chatoval, většinou vedle něj seděla sestra a radila mu, co má odpovídat! Moje zájmy vyčetl na Facebooku a pak předstíral, že má rád totéž.“ Jestli jste zrovna po ošklivém rozchodu, pak vám virtuální láska nejspíš připadá úžasná. S mužem se nevídáte, takže nemáte moc příležitostí se pohádat. Když začne být dusno, můžete s partnerem prostě přestat komunikovat, odhlásit se z chatu a zamést za sebou stopy. Nemusíte se dívat, jak se muž tváří, nehrozí komplikovaný rozchod, výčitky.


  8:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:32