Až příště na svého milého vrhnete hluboký pohled, všimněte si barvy jeho očí. Nejpravděpodobněji má modré či hnědé duhovky. Za jiné zbarvení, třeba oříškové, černé či šedé, může rozdílné množství pigmentu.

Výzkumy navíc dokazují, že se barva očí pojí s konkrétními povahovými vlastnostmi. Stačí jedno omrknutí a hned zjistíte, co je zač!

Modrá


Tahle barva bývá spojována s nevinností, ale nenechte se zmást, i z modrookého andílka se může vyklubat nechutný mizera! Ať už má oči modré jako nebe, pomněnky nebo moře, nejspíš je pěkně hravý a rád flirtuje. A čím tmavší duhovky váš přítel vlastní, tím je vášnivější a citlivější.

Muži se světle modrýma očima zase bývají lepší stratégové než ti s temně modrýma. Válejí v golfu, šachách, biliáru a dalších aktivitách, u kterých je potřeba myslet strategicky a plánovat každý krok. V každém případě, jestli váš partner tráví hodně času venku, dohlédněte, aby používal krém s ochranným faktorem. Na Coloradské univerzitě totiž zjistili, že u lidí s modrýma očima hrozí vyšší riziko rakoviny kůže.

Hnědá


Podle studie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze patří hnědoocí muži k důvěryhodnějším a hodnějším, na rozdíl od modroočků. Vědci ovšem zároveň doplňují, že roli hraje i tvar obličeje. Hnědé duhovky se totiž nejčastěji vyskytují u kulatých, širších tváří s plnějšími ústy, a právě ty budí větší důvěru než hubené obličeje s ostrými rysy.

Nejběžnější barva očí se obecně pojí se stálostí, cílevědomostí, ochotou tvrdě pracovat a vytrvalostí. Mimochodem, právě ti nejbohatší muži na světě jsou hnědoocí. Dělá drahému potíže časné vstávání? Není divu, americký časopis Chronobiology International nedávno zveřejnil studii, podle níž lidé s hnědýma očima potřebují až o dvě hodiny víc spánku než majitelé světlejších kukadel.

  19:00,  aktualizováno  31. března 13:27