Světové dějiny bývají převážně spojovány se jmény a činy králů a vojevůdců. Zkrátka mužů. Ale ruku na srdce – ubíral by se běh dějin stejnou cestou, nebýt žen, které nenápadně stály v pozadí za těmi přeslavnými vládci světa?

Kompletní přehlídku nejvlivnějších žen světa bychom sestavovali dlouho a těžko. Nebylo jich zrovna málo. Počínaje staroegyptskou královnou Hatšepsowet, která patřila k nejmocnějším ženám starověku a vládla Egyptu déle a lépe než mnozí muži. Později se to po­da­řilo třeba Kateřině Veliké či císařovně Marii Terezii. V budoucnu budou lidé možná se stejným obdivem vzhlížet k ‚Železné lady‘ Margaret Thatcher či ke kancléřce Angele Merkel, jež byla opakovaně zvolena nejmocnější ženou planety. Nebo bude pro historii zajímavější prin­cezna Diana či nejvlivnější celebrita Oprah Winfrey? Ať tak, či tak, my jsme vybrali osm žen, které považujeme za nepřehlédnutelné už nyní.


Madame de Pompadour

Krásná, chytrá, vlivná, marnotratná a cílevědomá... Taková byla Jeanne-Antoinetta Poissonová, známější jako Madame de Pompadour, jež skrze svého milence, krále Ludvíka XV., ovlivňovala doslova celou Evropu. Sňatek s Charlesem-Guillaumem Lenormand d’Etoiles zajistil této ambiciózní měšťanské dívce nejenom titul, ale i bohatství a zámek v Etoiles. Ona však mířila ještě výše. Když král pořádal v těch místech hon, Antoinetta mu jeden den zkřížila cestu v růžovém kočáře v modrých šatech a druhý den se mu náhodou připletla do cesty v modrém kočáře v růžových šatech. Kráska krále očarovala... Umělci a vědci, které do smrti podporovala, byli novou metresou nadšeni. Šlechtu měšťácká milenka urážela a král od začátku tušil, že je zcela nevšední ženou.


Jmenoval ji markýzou de Pompadour, a zatímco jeho děti ji nenáviděly, s královnou se spřátelila! (Pomadour se k ní na rozdíl od bývalých metres chovala přátelsky, s úctou a nabádala k tomu i krále.) Postupně nad ním získala moc, řešila politiku, rozhodovala o válkách a labilní král byl nadšený, že se může jen bavit. Přes obrovské tlaky dvora, závistivců a nenávist poddaných prožila po boku krále celý život. Ve 43 letech vážně onemocněla. Nemohla ani vyjít schody a vypadala mnohem starší. Když se král dozvěděl, že umírá, neměl sílu ji vidět.Do dějin nevešla pouze jako milenka krále, ale také jako zakladatelka vojenské akademie École Militaire a porcelánky v Sévres. Jen díky Madame de Pompadour se překlenulo stoleté nepřátelství Francie s Habsburky, ale na druhou stranu zemi téměř ožebračila, Francie kvůli ní přišla o obrovské kolonie. Básník Voltaire o ní napsal: „Byla ženou s vynikajícími přednostmi, ale také propastnými neřestmi, která ztělesňovala všechno dobro i zlo lidství.“


  11:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:35