Vzpamatovat se z těžkého rozchodu nebývá snadné. Pokud ale nechcete zůstat už navždy sama, bez schůzky to nepůjde. Jak se připravit a kterých chyb se vyvarovat?

Každý rozchod bolí a je dost pravděpodobné, že ty první týdny či měsíce nemáte na žádného chlapa ani pomyšlení. Jakmile se ale usadí prach, nastane nevyhnutelná situace. Možná jste si kdysi myslela, že na rande už v životě nebudete muset, ale zničehonic před vámi stojí jen dvě možnosti: buď se do toho vrhnete znovu, nebo povedete osamělý život. Při představě sebe samé na námluvách po tolika letech se vám může udělat mdlo, ale pokud si hodláte najít nového životního partnera, asi vám nic jiného nezbude. My vám ale pomůžeme! Chcete zase zažívat povedená rande? Poradíme vám, na co nezapomenout.

1. Užívejte si samotu


Rada, abyste se před zahájením namlouvání napřed ­naučila být sama a spokojená, je podle vztahové expertky ­Samanthy Jayne zásadní. Po rozchodu na tom asi nebudete po psychické stránce úplně nejlépe, proto je důležité dopřát si dost času k uzdravení ran a navázání vztahu se svým vlastním já. „Jakmile se dáte dohromady a zase vás začne bavit život, začnete samu sebe vnímat jako někoho, kdo si zaslouží žít plnohodnotný život,“ tvrdí Jayne. Člověk, který je se svým vlastním životem spokojený, mnohem pravdě­podobněji zažije partnerství doopravdy naplňující – což není vztah, který jen vyplňuje prázdnotu v jeho životě. Do­přejte si dost času, a než vyrazíte na první rande, uzdravte se.

2. Buďte připravená


Jak tedy poznáte, že nastala ta pravá chvíle vrátit se do hry? Každý to má trochu jinak – někdo je připravený vyrazit si na rande už po pár měsících,  jinému to přestane být divné třeba až po několika ­letech. ­Podle psycholožky a autorky knihy Silnější den po dni: Jak se uzdravit a upevnit své já po rozvodu Susan Pease ­Gadoua „bývá obvykle jistější zjistit, kdy připravená nejste. Je to například tehdy, když vás samotná myšlenka na rande rozruší. Ovšem jakmile se vám v hlavě uhnízdí, a ne a ne ji dostat z hlavy, možná ta chvíle začíná dozrávat“. Do ničeho se ale nenuťte, není nic horšího než po složitém rozchodu navázat vztah, ve kterém nebudete šťastná.

Bude vás zajímat: Posílají muži rádi textovky a smajlíky?


3. Nikam nespěchejte


Mnohé ženy se při představě randění po tolika letech třesou hrůzou. Nebojte se – je to naprosto normální a úplně v pořádku. „Pamatujte, že na vašem strachu není nic špat­ného. Máte koneckonců za sebou životní turbulence, možná jste zažila obrovskou zradu,“ říká dr. Diana Kirschner, autorka knihy Závazek: Mentorův průvodce nekonečnou láskou. Není kam spěchat. Nemusíte se do hledání partnera pouštět bez rozmyslu, stačí krůček po krůčku. „­Osmělujte se pomaličku,“ doporučuje Kirschner. „Řekněte několika důvěryhodným přátelům, že byste se ráda začala sezna­movat s novými lidmi. Přijímejte pozvání na večírky.“ Nesnažte se za každou cenu najít si partnera – chtějte raději poznávat nové lidi a uvidíte, co se z toho vyvrbí. Kurz kreslení, večírek u kamaráda, pracovní akce, to všechno může být skvělou možností, jak si to vyzkoušet.

Čtěte také: Kdy je nejlepší čas na milostné hrátky?


Více tipů, jak začít po rozchodu znovu partnersky žít, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. Jen za 35 Kč!


  19:00,  aktualizováno  31. března 16:46