Krize se nevyhne ani těm nejlepším a nejšťastnějším vztahům, nesmí však překročit určitou mez. Pokud se partneři stále mají rádi a váží si jeden druhého, je možné vztah udržet a napravit.
Upřímnost a komunikace
Upřímnost a vzájemná komunikace jsou základem vztahu. Bez nich to nejde. Je třeba být upřímný k sobě i k partnerovi, nebát se otevřeně hovořit o svých pocitech, názorech, potřebách.
Nestačí ale jen mluvit, neméně důležité je správně naslouchat svému protějšku, zajímat se o jeho názory, pocity, potřeby. Jedině tak lze odhalit příčinu krize a úspěšně ji vyřešit.
Řešení má být výhodné pro obě strany a to se neobejde bez kompromisů. Oba partneři by se měli vzájemně přizpůsobit.
Mnoho problémů a nedorozumění mezi partnery vzniká z nedostatku času. Nosit si z práce domů pracovní záležitosti, a někdy dokonce samotnou práci je cesta k nudné rutině. Časem to může vést k tomu, že si partner se svým protějškem nemá co říci. Doma by se člověk měl věnovat partnerovi a dětem, nikoli práci.
Mile překvapit
Doporučuje se občas svého partnera příjemně překvapit a ukázat mu tak svou lásku a pocit domova. Mile překvapí například občasná slavnostní večeře, domácí sladká dobrota nebo drobná pozornost. Vztah posílí dobrá nálada či úsměv.
Rovněž je dobré si občas zajít někam s partnerem, například na výlet, na dobrou večeři, do kina... Krizi může zažehnat také společná dovolená.
Nenarušovat soukromí protějšku
Při řešení krize v partnerském vztahu je velmi těžké ubránit se pochybnostem. Může přijít i nutkání zjišťovat, zda ten druhý nemá někoho jiného. Nikdy by se člověk neměl nechat svést svými pochybnostmi k tomu, že začne procházet mobil nebo počítač svého protějšku a hledat důkazy.
Snížit se k tomu znamená ztratit u toho druhého důvěru. Důvěra je základním pilířem, bez ní nelze mít dobrý vztah. Naopak je třeba ukázat svému protějšku důvěru a samozřejmě respektovat jeho důstojnost. Pokud něco tají, vyjde to na povrch dříve či později, aniž by se člověk snížil k roli slídila.
Nebojte se poradnyPokud se nepodařilo zažehnat krizi, je čas jít do manželské poradny. Muži tam sice nechodí rádi, stud však v tomto případě není namístě. Odborník může pomoci svými zkušenostmi i radami, a navíc jako nezávislý přihlížející se dívá na krizi s nadhledem, a může proto vidět to, co partnerům uniká. |
Pro partnerský vztah je důležitá také vzájemná volnost. Partneři by měli nejen dělat věci společně a sdílet své radosti i starosti. Měli by také mít čas na své zájmy, na své přátele.
Kdy nemá cenu zachraňovat vztah
Ne vždy je dobré zachraňovat vztah, někdy je to jen ztráta nervů a energie. Krize zasáhne i ten nejlepší a nejpevnější vztah, nesmí být však na denním pořádku. Pokud se partneři denně hádají a potom se usmiřují, rozhodně se nejedná o zdravý vztah.
Lhostejnost, pohrdání, podkopávání toho druhého, znevažování jeho názorů, jeho přání, neustálá kritika, ponižování, nedůvěra, soupeření, manipulace, vzájemné obviňování, kontrola a vydírání, to jsou další příklady toxického vztahu.
V takovém vztahu se člověk cítí neustále napjatý, nedokáže se plně uvolnit. Připadá si neschopný, nešikovný, jeho sebevědomí klesá a začíná mít pocit, že vše je jeho vina a že si takové jednání zaslouží. Někdy se dokonce začíná bát svého protějšku a snaží se mu vyhovět. Obětuje mu své cíle, zájmy i přátele, místo toho však sklízí jen kritiku a ponížení. Z takového vztahu je naopak dobré odejít.