Zásnuby jsou stále považovány za jeden z nejromantičtějších momentů v životě. Většina žen si přeje být požádána o ruku a sní o prstenu, který bude všem dávat najevo, že je vážně zadanou ženou, která se brzy stane vdanou paní.

Darování zásnubního prstenu při žádosti o ruku je poměrně mladý zvyk, se kterým se začalo ve čtyřicátých letech dvacátého století a velmi rychle se etabloval jako symbol veřejně přiznaného závazku budoucího společného života muže a ženy.

Zásnuby celebrit a členů královských rodin většinou vyvolávají šílenství mezi fanoušky, kteří si přejí vidět šperk, jehož hodnota často dosahuje částek v řádech milionů dolarů. A lidé si podle nich pak často pořizují alespoň kopie. 

Bylo tomu tak i v době, když budoucí britský král, současný vévoda z Cambridge William, požádal o ruku Kate Middletonovou. Tehdy jí navlékl prsten po své matce, zesnulé princezně Dianě. Poté bylo jisté klenotnictví na Manhattanu zavaleno objednávkami na dlouho dopředu.

Zásnubní prsten Kate Midletonové.

Mezi nejdražší zásnubní prsteny všech dob patří ten, kterým v roce 1968 obdaroval Richard Burton Elizabeth Taylorovou. Šperk, v němž byl zasazen diamant, který nesl její jméno, se v roce 2011 prodal v aukční síni Christies za 8,8 milionu dolarů. 

Jak se ukazuje, ani drahý zásnubní prsten štěstí v lásce nepřinese. Právě Elizabeth se za Richarda provdala dvakrát a ani jednou jejich manželství nevydrželo.

Je tedy drahý zásnubní prsten nutností? Vyjadřuje jeho cena skutečně závažnost tohoto životního kroku, jakým zásnuby bezpochyby jsou? 

Prsten může být dobrou investicí

Ve Velké Británii patří finanční výdaje za zásnubní prsten ke čtvrtým nejvyšším ve svatebním rozpočtu. V roce 2017 dosahovala průměrná částka zaplacená za zásnubní prsten v přepočtu téměř dvaašedesáti tisíc korun. 

Z tohoto důvodu si mnohé páry vybírají prsten velmi pečlivě, protože nákup šperku považují za dobrou finanční investici. Zároveň však přetrvává i romantické hledisko, kdy prsten symbolizuje lásku a úctu muže k ženě, se kterou chce strávit zbytek života.

Zásnubní prsten Kim Kardashianové.

Říká se, že diamanty jsou věčné, tento minerál patří mezi nejtvrdší vůbec. Možná proto se stal symbolem pevnosti manželského svazku. Ale manželství je o lidech a někdy nevydrží. Pak může nastat situace, kdy páry řeší, komu z nich drahý šperk patří. 

Filmové hvězdy a celebrity se často uchylují k vrácení šperku bývalému partnerovi nebo k jeho vydražení. Ať už se vztah rozpadne ještě před svatbou nebo až po ní. Jako v případě profesionální celebrity Kim Kardashianové, která byla krátce vdaná za basketbalistu Krise Humphriese. Jejich manželství trvalo pouhých sedmdesát dva dny a po rozchodu se diamantový zásnubní prsten prodal za sedm set padesát tisíc dolarů, což bylo méně než polovina jeho původní ceny. Toto znehodnocení bylo možná způsobeno tím, že klenot se stal symbolem krátkého a nakonec nešťastného svazku.

Šperk by měl s ženou ladit

Stvrzení vztahu prstenem se může jevit jako staromódní a sentimentální záležitost. Pro většinu žen však zůstává prsten neklamným důkazem toho, že to s ní muž myslí vážně. Materiální hodnota šperku zůstává ve stínu tohoto romantického gesta. 

Prsten nemusí být extravagantní, ani není nutné, aby zruinoval mužovu peněženku. Měl by to však být šperk, který se k ženě hodí, podtrhuje její osobnost, ladí s jejím stylem oblékání, zkrátka jasně dává najevo, že muž svou partnerku dobře zná a že si je svým rozhodnutím o společném životě jistý.