Vypadá, že by vás nejraději zakousla a vynesla z kanceláře v zubech. Jenže když na sebe budete vrčet, atmosféru to jen zhorší. Udělejte si z ní spojence!

Celkem 35 % zaměstnanců do čtyřiceti let v sousedním Německu přiznává, že jim rivalita kolegů alespoň jednou v životě „zkomplikovala život“. A 3 % připouštějí, že neutěšená situace mezi kolegy stála za jejich výpovědí. Možná zažíváte na pracovišti stejně nepříjemnou situaci. Nehrajte se svou kolegyní rivalkou hru Kdo s koho. Zvolte překvapivou taktiku, díky které se situace uklidní. Napjaté vztahy v práci poškozují zdraví a projevují se i na produktivitě práce.


P.S.: Následující doporučení samozřejmě mohou fungovat pouze v případě, že vaší rivalkou není čistokrevná potvora, které napjaté vztahy na pracovišti nevadí a naopak je sama iniciuje.¦ Dejte najevo, že jednáte na rovinu


Možná se jen bojí, co od vás může očekávat, protože jste nová. Počítejte s tím, že jako nováček se nevyhnete tomu, že vás kolegové budou hodnotit. Neprozrazujte na sebe soukromé detaily a vystříhejte se především kritizování poměrů ve svém předchozím zaměstnání. Jinak se zapíšete jako drbna. Když budete pomlouvat (kohokoliv nebo cokoliv), rivalka celkem oprávněně dospěje k názoru, že si na vás musí dát pozor. Nebo bude rovnou oplácet stejnou mincí.¦ Nechte si poradit


Vaší největší soupeřkou bude pravděpodobně žena, která se domnívá, že byste ji mohla v budoucnu nahradit na pracovní pozici, případně jí přebrat firemní ‚známost‘. Přestože nic z toho nemůžete vyloučit, chovejte se vstřícně. Pokud se jí jako zkušenější kolegyně občas zeptáte na názor nebo si necháte něco vysvětlit, budete mít k sobě blíž a vztahy se alespoň na čas normalizují. Jestliže opravdu nemáte v úmyslu dosednout na její židli nebo ocitnout se v náručí stejného kolegy, při vhodné příležitosti ji ujistěte, že jsou vaše priority jinde, aby pochopila, že soupeřením jen ztrácí čas.


  7:07,  aktualizováno  31. března 2019 13:41